Slovenija

FOTO & VIDEO: Bili smo na prizorišču zločina

Gotenica, 16. 06. 2009 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Urša Zupan
Komentarji
17

Znak, da je bil človek utopljen, je pena na ustih, ki nastane zaradi napenjanja pljuč. Ob strelu s pištolo, pritisnjeno na čelo, nastane mnogo večja raztrganina. Najlažja smrt je zastrupitev z ogljikovim monoksidom, električni tok pa na telesu pusti majhne kraterčke.

Koliko resnice je v odmevnih in priljubljenih kriminalističnih serijah na televiziji, smo se tokrat prepričali na lastne oči.  V okviru tečaja usposabljanja so kriminalisti pod vodstvom Darka Delakorde, vodje oddelka za krvne in seksualne delikte uprave kriminalistične policije na GPU, na osmih prizoriščih ob Kočevski reki prikazali, kako poteka resnična preiskava in obravnava krvnih deliktov.

Dokaz številka ena
Dokaz številka ena FOTO: 24ur.com

14-dnevnega praktičnega dela se je udeležilo 49 udeležencev, ki so se morali naučiti osnov topografije, nošenja orožja, uporabe zvez, izvajanja praktične vožnje, praktičnih postopkov, obravnavanje železniške katastrofe, premoženjskih deliktov, obravnavanje ekološke kriminalitete in obravnavanja kompleksnega primera ropa z najhujšo posledico – smrtjo.

Imamo dve polovici trupla, za katerega ne vemo, komu pripada. Brez glave ne moremo storiti veliko. Kljub posebnosti – truplo ima namreč štiri prsne bradavice, se ne premaknemo z mrtve točke. Jože Balažic, ISM

Pred očmi novinarjev so obravnavali osem različnih situacij: sumljivo smrt oz. samomor s strelnim orožjem, zastrupitev v vozilu, predoziranje s prepovedano drogo, samomor z obešanjem, smrt zaradi posledic električnega udara, utopitev, razstrelitev in padec z višine. Njihovo delo je spremljalo deset inštruktorjev. Ob prizoriščih konstruktov navideznih smrti je nekaj besed povedal prof. Jože Balažic, predstojnik Inštituta za sodno medicino.

Utopitev

Priljubljen način med samomori v Sloveniji je skok v vodo, pojasnjuje Balažic. V primeru utopitve je najpomembnejše vprašanje – ali je šel utopljenec v vodo živ ali ga je notri nekdo vrgel. Na truplu so sledi. "Pena v ustih, pomešana s krvjo, pomeni, da je bil človek, ko je šel v vodo, še živ. To je znak otekanja pljuč, izdihavanja tekočine, ki se speni. Ker so se potrgali medpljučni mešički, so nastale krvave srage," je dodal.

Fotografija kamere pod vodo je bolj jasna kot človekovo oko.
Fotografija kamere pod vodo je bolj jasna kot človekovo oko. FOTO: 24ur.com

Obstajajo štiri faze utopitve – nad gladino vode se človek običajno bori, pod gladino vode se dihala – ko vanje vdre voda – kot zaščitni mehanizem organizma zaprejo. Ker organizem še naprej deluje, se začnejo v njem ustvarjati velike količine ogljikovega dioksida, ki sproži center za dihanje, da začne požirati vodo – to je tretja faza. Četrta nastopi, ko človek izgubi zavest in potone na dno. Nato se začne proces razpadanja in gnitja. Truplo se napihne, dvigne ga na površje. Pomembno je, da najdejo vse dele telesa: "Pri nas na sodni medicini imamo dva dela trupla, za katerega še vedno ne vemo, komu pripada. Brez glave si težko pomagamo, čeprav imamo razpoznaven znak – štiri prsne bradavice. A še vedno nič,“ nadaljuje Balažic.

Obešanje

V Ljubljanici smo našli odrezano roko. Truplo brez roke so našli v Beogradu. Ujemala sta se. Jože Balažic, ISM

Tudi obešanje ni nujno samomor, lahko gre za 'fingirani' oziroma navidezni samomor, kar pomeni, da nekdo prikriva kaznivo dejanje. Treba je preiskati sledi, vzeti izjave prič, skratka, zbrati dokaze, ki nato sum na samomor potrdijo ali ovržejo. Pomembne so tudi sledi na obešencu, ki nastanejo ob zategovanju vrvi.

Predoziranje

Na truplu poiščejo vbodno mesto, kar pa ni vedno lahko, saj ga žrtve pogosto poskušajo skriti – drogo si vbrizgajo pod jezik, ženske v labialni predel ... Teh sledi na kraju dogodka ni mogoče takoj odkriti, se pa pokažejo med sanitarno obdukcijo in toksikološko analizo na prepovedane droge.

Smrt zaradi nepravilnega ravnanja z eksplozivom

Profesor Jože Balažic, predstojnik Inštituta za sodno medicino
Profesor Jože Balažic, predstojnik Inštituta za sodno medicino FOTO: 24ur.com

Če je prišlo do eksplozije, so poškodbe dvisne od vrste eksplozivnega telesa, njegove moči in sestave. Drobni delčki pri eksploziji mine, na primer, naredijo veliko škodo, ko jih razprši in pustijo tako notranje kot zunanje poškodbe. Sama eksplozija je tako silovita, da lahko odtrga dele telesa ali raztrga celo telo. "Imeli smo primer, ko je bil človek zaradi eksplozije razmetan po vseh bližnjih drevesih,“ je povedal Balažic.

Delovna nezgoda

Če je delavec ob obrezovanju drevesa padel z lestve in v roki imel motorno žago, s katero se je do smrti porezal, se nato pri obdukciji poskuša ugotoviti, ali je to tisto, kar je povzročilo smrt.

Umor s strelnim orožjem oz. samomor

Pri neki eksploziji so bili delčki človeka razmetani po vseh bližnjih drevesih, tako silovita je bila. Jože Balažic, ISM

Ko nekdo umre zaradi strelne rane, morajo kriminalisti najprej zaščititi njegove roke – na zapestje mu poveznejo rokavice, da lahko kasneje preiskujejo, ali ima na rokah sledove smodnika, torej, ali je držal strelno orožje ali ne. Nato je treba najti vstrelno in izstrelno rano ter ugotoviti, ali je mesto tipično ali nemogoče. Po kolobarju odrgnine v vhodni rani se poskuša ugotoviti smer strela. Če je bližina absolutna – s cevjo, pritisnjeno na čelo, zaradi plinov iz cevi nastane mnogo večja rana in obsežnejše raztrganine, kot če se strelja bolj od daleč.

Zastrupitev z ogljikovim monoksidom

Darko Delakorda, vodja kriminalističnega tečaja
Darko Delakorda, vodja kriminalističnega tečaja FOTO: 24ur.com

Tudi zastrupitev z ogljikovim monoksidom je v Sloveniji zelo priljubljen način samomora. Nanjo kažejo intenzivne višnjevo rdeče mrliške lise. Tudi sicer je prizor znan – iz izpušne cevi je napeljana cev v kabino avtomobila. Gre za najlažjo smrt – zelo hitro zaspiš, nič ne boli, ničesar ne čutiš in se ne zbudiš. Da pride do zastrupitve, mora biti ogljikov monoksid v zaprtem prostoru, mora ga biti vsaj za 0,1 odstotka. Pri obdukciji se nato določi volumski koncentrat plina v krvi. Smrtna koncentracija je 70 % pri moških, 60 % pri ženskah, pri otrocih tudi pod 50 %.

Smrt zaradi posledic električnega udara

Tipični sledovi smrti zaradi električne napetosti so tako imenovane električne značke. To so mesta, kjer tok vstopi ali izstopi iz telesa. Gre za bledim žuljem podobne strukture na koži, nekakšne kraterčke z dvignjenimi robovi in ugreznjeno sredino. To so edina znamenja, ki jih električni tok pusti na telesu.

In koliko od tega, kar vidimo na televiziji, je res? "Kar vidite, je precej realno, nerealen je le čas, v katerem kriminalisti zaključijo preiskavo. Ta je prilagojen filmskim vsebinam," pravi Balažic.

Vpogled v zločinski um ...

 "Življenjska zgodba se ne konča, ko prenehate dihati, ko se srce ustavi in možgani ostanejo brez kisika. Ko se to zgodi, so tu tisti, ki pokažejo luč. Ki poberejo koščke in povejo pravo zgodbo,“ je izsek napovedi novega programa, ki so ga z junijem lansirali tudi pri nas, namenjen pa je izključno preiskovanju in kriminalu, s poudarkom na znanosti sodne medicine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Gogibyte
16. 06. 2009 12.40
se dalec od pravih forenzikov ...
Matjo
16. 06. 2009 11.54
na kratko knjigi kriminalistika in kriminalistična metodka :)
Chelsea93
16. 06. 2009 11.32
hud clanek! cestitam
-Jula-
16. 06. 2009 11.22
Zelo fino, več takšnih avtorskih prispevkov si želim. Sicer pa spet zavajate z naslovom, po uvodnem odstavku pa so zrecitirani zaključki, namesto kratka predstavitev usposabljanja. Šele na sredini članka sem pokapirala, za kaj se gre.... Čist neroden začetek dobrega članka.
KATEGORIJA
16. 06. 2009 09.00
Na kraju zločina, ni kaj.
Smrekar1
16. 06. 2009 08.20
Sem prav prebral? Na sodni medicini iImajo truplo s 4 prsnimi bradavicami in ne morejo ugotoviti čigavo je? Plavajo samo trupla, ki so obtežena?? (!) Nivo izobrazbe novinarjev je očitno res precej prenizek ... vsaj nek srednješolski nivo slovenščine bi pa res lahko imeli ...
Silent_Pain
16. 06. 2009 08.17
Se strinjam, končno en zanimiv članek. Bi pa neki vprašala ... kaj kdo od vas kej ve, kako je s tem programom ID Investigation Discovery? Jst bi ga full mela :o) Ker po mojem je res full zanimiv. Pa lep da ne še naprej. Upam da danes vsi in vse ostane celo ... (zaradi neviht namreč :s)
klemen456
16. 06. 2009 07.53
HAHAHAHA PRVIČ VIDM DA POD SLIKO PIŠE........ (Foto: 24ur.com)........ HEHEHEH ZMERI JE NEK REUTERS AL PA ŽURNAL24
paparazzo
16. 06. 2009 07.49
24ur je šel nekam...slike sploh ne delajo...kriza že dva dni ne
Kristina Kracun
16. 06. 2009 07.22
zakaj se men slike nočejo odpirat? se mi je že včeraj to zgodil....:S
usavko
16. 06. 2009 07.16
končno en kvalitetn člank na 24ur.com... to je že prava redkost
LomilkaSrc
16. 06. 2009 07.04
buahaha 24ur se grejo csi
Rosanna Boldin
16. 06. 2009 06.54
Zanimivo!!!!!