Množica muslimanskih romarjev, ki se je ob tradicionalnem romanju hadžu, zbrala v Savdski Arabiji, je v dolini Mina blizu Meke ob začetku praznika kurban bajrama oziroma eid al adha, začela obred kamenjanja hudiča.

Verniki so noč preživeli preživeli v Mini, kjer so ob hadžu postavili vrsto šotorov, potem ko so v ponedeljek molili na gori Arafat, kar je eden od vrhuncev hadža. Danes pa so se v Mini zbrali okoli 30 metrov visokega stebra, največjega od treh stebrov, ki predstavljajo hudiča, v katerega verniki mečejo kamenje. To je eno od bolj tveganih dejanj med hadžem, saj je v preteklih letih med tem obredom večkrat prišlo do prerivanja, ki je zahtevalo smrtne žrtve. Savdske oblasti so zato v Mini postavile novi most v več nadstropjih.
Po kamenjanju hudiča bodo romarji opravili obred žrtvovanja živali, običajno jagnjeta. Po tem obredu se bodo vrnili v Meko in se sprehodili okoli Kabe. Romanje bodo zaključili v petek.
Tri milijone vernikov
Savdski notranji minister princ Najef je v nedeljo sporočil, da se je v Savdski Arabiji zbralo rekordnih 1,8 milijona romarjev iz tujine, ob tem pa so oblasti izdale tudi 200.000 dovoljenj za domače romarje. A v dolino Mine se je zgrnilo še na desettisoče romarjev brez dovoljenj, ki se jim je uspelo izogniti nadzornim točkam. Po ocenah ameriške tiskovne agencije AP se je tako zbralo skoraj tri milijone romarjev.
Tokratni hadž sicer poteka ob poostrenih varnostnih ukrepih, saj se savdske oblasti bojijo napada teroristične mreže Al Kaida. Ta je sicer sporočila, da napadov ne načrtuje. A večjo nevarnost kot napadi predstavljajo stampedi, do katerih je v preteklosti prihajalo med romanji. Leta 2006 je v stampedu umrlo 364 ljudi, leta 2004 pa je bilo do smrti poteptanih 251 romarjev. Najhuje je bilo leta 1990, ki je v stampedu v predoru v Mini umrlo 1426 ljudi.
Romanje v Meko je eden od petih stebrov muslimanske vere. Koran predpisuje, da mora vsak polnoletni musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda. Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom pred Alahom zagovarjati za svoja dejanja.
Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom pred Alahom zagovarjati za svoja dejanja. V Meko se je letos odpravilo tudi 43 romarjev iz Slovenije.
Sicer pa tudi muslimani v Sloveniji danes praznujejo kurban bajram. Na centralni bajramski slovesnosti Islamske skupnosti v Sloveniji so se verniki zbrali v športni dvorani Slovan na Kodeljevem v Ljubljani.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.