Približno 20 dijakov se je danes zbralo pred parlamentom v protest proti predlogu zakona o štipendiranju, glede katerega danes poteka javna predstavitev mnenj v DZ. Nasprotujejo predvsem ukinitvi državnih štipendij mlajšim od 18 let ter zvišanju pogojev za pridobitev Zoisove štipendije.
Član predsedstva dijaške organizacije, ki je organizirala shod, Mitja Lešnik zahteva, naj se člen, ki ukinja državno štipendijo za mladoletne dijake, umakne, "ker dela škodo dijakom, ravno tistim, ki so te pomoči najbolj potrebni".
"Štipendije bo izgubilo 18 tisoč dijakov"
Po njegovih ocenah naj bi po ob uveljavitvi tega zakona državno štipendijo izgubilo okoli 18 tisoč mladoletnih dijakov. "Predlagatelji zakona so kot argument navedli, da mladoletni dijaki nismo dovolj odgovorni za državno štipendijo. Spet po drugi strani pa nam to pravico priznavajo pri Zoisovih in kadrovskih štipendijah, zato se nam ne zdi ustrezno, da državne štipendije ukinjajo za tiste dijake, ki so socialno najbolj ogroženi," je dejal.
Predsednik organizacije Aleš Kurnik je pojasnil, da država navaja, da bodo mladoletni dijaki ob izgubi državne štipendije na ta račun dobili višji otroški dodatek. Slednji bo po njegovih besedah višji za 54 evrov, medtem ko bodo dijaki izgubili štipendijo v višini 144 evrov. "Razlika je zelo očitna. Hočemo, da sistem štipendiranja ostaja enak, da mladoletni dijaki še naprej dobivajo štipendije," je dejal.
Poleg tega Kurnik opozarja, da se s štipendijami razvija določena stopnja odgovornosti, ki je zelo pomembna za dijaška leta, potem kasneje za študentska leta in za življenje na splošno. Če dijak dobiva štipendijo od staršev, mora za denar prositi in se s tem ne razvija odgovornost, je prepričan.
Dijaki so pred parlamentom razprostrli sedem transparentov, na katerih je med drugim pisalo "V Sloveniji dobi štipendijo samo Chuck Norris", "Štipendije za vse", "Srednja šola? Nimam za burek", "Scholarships? Prevod v slovenščino ni mogoč".
Cilj novega zakona o štipendiranju je v celoviti, pregledni in enotni ureditvi štipendiranja. Predlog zakona zaostruje pogoje za pridobitev Zoisove štipendije, državne štipendije pa predvideva le za dijake in študente, starejše od 18 let.
Na javni predstavitvi mnenj večina pripomb glede ukinjanja štipendij za mladoletne dijake
Udeleženci današnje javne predstavitve mnenj glede predloga zakona o štipendijah so imeli sicer največ pripomb na načrtovano ukinitev državnih štipendij za mladoletne dijake. Poudarili so, da se s tem dijakom odvzema določena neodvisnost, poleg tega pa se povečujejo stiske socialno najbolj ogroženih dijakov.
Družine mladoletnih dijakov bodo namesto državne štipendije prejemale višje otroške dodatke, ki bodo po besedah ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika povsem nadomestile manko na račun štipendije. Po novem bo najvišji znesek državne štipendije znašal tudi 400 evrov, medtem ko danes znaša 331, pravi minister Ivan Svetlik in dodaja, da zakon poleg tega predvideva tudi uvedbo posebnih oziroma deficitarnih štipendij.
Jure Ajdovec iz Študentske svetovalnice je poudaril, da se otroški dodatek ne bo povišal v tolikšni meri, da bi bil socialni položaj dijakov enak, kot je sedaj. Poleg tega poudarja, da otroški dodatek igra čisto drugo funkcijo, saj ga prejema družina, in ne dijak. Predstavnik Dijaške organizacije Slovenije Tim Gregor Grünfeld je ob tem dejal, da vlada s tem krepi že tako ali tako "očiten problem maminih sinčkov in očkovih hčera", ki se ne osamosvojijo do 30. leta. Po njegovih besedah bodo družine z otroškim dodatkom prejemale 84 evrov manj kot pa sedaj mladoletni dijaki z državno štipendijo. Po predlogu zakona bo ob državno štipendijo 18 tisoč dijakov, mlajših od 18 let, je še pojasnil.
Maršenka Marksel iz Študentske organizacije Slovenije pogreša mehanizem, kako se bodo določile deficitarne štipendije, Žiga Šmid iz mariborske študentske organizacije pa je imel pripombe na zaostrovanje pogojev pridobitve Zoisove štipendije. S 1400 prejemnikov Zoisove štipendije bi po novem sistemu pridobivanja prišli na dobrih 200 dijakov in študentov, pravi. "To pa ne pomeni, da bi ti dijaki in študenti predstavljali tiste, ki so Zoisove štipendije najbolj potrebni," je dejal.
Podmladki proti ukinitvi štipendij
V podmladku SDS, Slovenski demokratski mladini, so zapisali, da so proti ukinitvi štipendij za dijake, ki niso dopolnili 18 let, zato podpirajo dijake pri njihovih prizadevanjih, ki so jih danes izrazili pred DZ.
Tudi v podmladku zunajparlamentarne NSi, v Mladi Sloveniji, menijo, da je predlog zakona v škodo študentom, dijakom ter njihovim staršem. Kot so zapisali, so zgroženi nad tem, da vlada ukinja štipendije za mladoletne dijake, denar iz tega naslova pa se bo namenil v otroški dodatek. Ob tem se sprašujejo, zakaj vlada varčuje tam, kjer je najmanj potrebno – pri mladih, ki so prihodnost Slovenije.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.