Po podatkih iz leta 2011 letno zavržemo kar 168 tisoč ton hrane. K sreči so se ideje, da bi lahko z malce truda in organizacije odvečno hrano ponudili tistim, ki v teh hudih časih ostajajo lačni, resno lotile nekatere slovenske humanitarne organizacije in se s skupnimi močmi lotili projekta, ki so ga poimenovali Viški hrane 2103–2014. Gre pravzaprav za preoblikovanje nekdanjega gostinskega lokala Pod strehco v tako imenovano ljudsko kuhinjo. S pomočjo donacij in prostovoljnega dela so obnovili že dobršen del objekta, ki ga je v uporabo ponudila mestna občina, tako da naj bi po njihovi oceni 1. januarja naslednje leto začeli razdeljevati viške hrane, ki je trgovci ne bodo uspeli prodati. Kot so nam pojasnili, bodo v bodoči razdelilnici hrane dnevno razdelili približno 200 obrokov, kar pomeni okoli 6 tisoč obrokov mesečno.

Poslopje sta si danes ogledala minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan in ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak. Z videnim sta bila zadovoljna, hkrati pa sta dejala, da so ministrstva že odpravila nekatere pravne ovire, da se bodo lahko opravljale te dobrodelne dejavnosti.
Kot smo izvedeli, projekt, katerega začetki segajo v čas pred dvema letoma, koordinira Zveza LIONS klubov Slovenije. Lionsova guvernerka Alenka Marter meni, da gre za velik dokaz, da lahko humanitarne organizacije, če le stopijo skupaj, ustvarijo nekaj zelo koristnega. "Upam, da je začetek ljudske kuhinje tudi začetek nekega trajnega projekta," je dejala. Za izvedbo tega so na preteklih dveh humanitarnih prireditvah zbrali okoli 40 tisoč evrov sredstev, kar trenutno zadostuje le za tri mesece delovanja. "Potrebovali bi vsaj 100 tisočakov letno," pravi in hkrati poziva donatorje, naj izkažejo svoj čut za tiste, ki so v stiskah.
Kot pravi, začenjajo z majhnimi koraki, in sicer s hrano iz trgovin, nato pa bi radi v istih prostorih ustvarili socialni center, kjer bi lahko obiskovalci ob družbi prostovoljcev tudi kakovostno preživljali prosti čas. Generalni tajnik Slovenske karitas Imre Jerebič je dodal, da je prostovoljce okolica že dobro sprejela in da kuhinja ne bo na voljo le brezdomcem, pač pa tudi ostarelim, mladim brez prihodkov, revnim družinam in drugim. Pri tem zagotavlja, da bo nabor pošten, čeprav kriteriji še niso določeni. "Nekateri nas že sprašujejo, kdaj bomo odprli. Smo na pravi poti!" je še povedal.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.