Mlada ekipa Ustvarjalnika, ki na srednjih šolah po vsej državi zadnjih pet let organizira podjetniške krožke, bo v novih prostorih različnim skupinam mladih z dobrimi idejami pomagala pri izpeljavi prvih projektov.
Kot ob otvoritvi pojasnjuje Matija Goljar, vodja Ustvarjalnika, so vrata v podjetniški peskovnik odprta vsakomur, ki bodisi že ima zanimivo idejo, ki bi jo želel izpeljati, ali pa to idejo še išče.
"Srednješolec se ne more nikjer naučiti, kako dejansko poiskati poslovno idejo in jo potem tudi izpeljati. V podjetniškem peskovniku pa bodo mladim na razpolago vsa potrebna sredstva in pomoč mentorjev, da bodo lahko razvijali svoje prve ideje. Prispodobo peskovnika uporabljamo, ker želimo, da je to prostor za sproščene prve poskuse, ki bodo nekoč kasneje temelji za uspešen posel," pojasnjuje.
Prostore, ki jim jih je v uporabo ponudilo podjetje Kompas MTS, je danes obiskal tudi slovenski predsednik Borut Pahor, ki je mlade mlade izzval da "so radovedni, pogumni in odločni ter da iščejo poti izven ustaljenih vzorcev". "V vas vidim navdih, ste kot vihar, ki lahko razpiha prah, ki se je polegel na ustvarjalnost v teh časih," je nekoliko pesniško razpoložen dejal Pahor.
Kaj je Ustvarjalnik?
Ustvarjalnik se spopada z enim osrednjih izzivov današnje generacije dijakov in študentov: brezposelnosti med mladimi. Kot pravijo je njihova rešitev enoletni program, ki srednješolce nauči, kako iz svojih veščin ustvariti vir prihodka. Mladi v okviru programa ustanovijo svoje prvo podjetje. Program je sestavljen iz treh delov, in sicer iz podjetniških krožkov, mentorstva in novega podjetniškega peskovnika.
V zadnjih petih letih je njihove aktivnosti gostila že več kot tretjina vseh srednjih šol v Sloveniji, kot pravijo pa je posebnost njihovega programa, da ni financiran s strani države ali evropskih sredstev. "Ustvarjalnik je bil lansko poletje izbran med 11 najbolj perspektivnih socialnih podjetij na svetu po izboru ameriškega Unreasonable Instituta, kar nam je pomagalo tudi do pridobitve sredstev s strani tujih investitorjev," pojasnjujejo in dodajajo, da jim je z novimi prostori omogočeno, da na njihovih dogodkih vsako leto gostijo približno tisoč mladih, ki ob pomoči mentorjev odkrivajo svet podjetnosti.
Ker se podjetništva ne da naučiti drugače, kot v praksi, Ustvarjalnik mlade vabi, da obiščejo katerega od prihajajočih dogodkov. Prvi bo že konec januarja, vsakoletni podjetniški vikend, na katerem bodo mladi v enem koncu tedna od začetne ideje do produkta pripeljali svoje poslovne zamisli in jih predstavili vlagateljem.
Pomoč mladim je že obrodila prve sadove
"Brez Ustvarjalnika dvomim da bi mi uspelo. Tukaj sem dobil vsa dejansko potrebna znanja, kontakte, nasvete, prostor in pomoč, da sem svoj projekt uresničil," pravi Jernej Pangeršič, Trboveljčan, ki je bil zaradi svojih idej nedavno sprejet na prestižno Univerzo Watson v Združenih državah Amerike. Pangeršič se na univerzo odpravlja s projektom WhoDo, spletno platformo za spodbujanje prostovoljstva, ki jo je razvil v mladinskem podjetniškem pospeševalniku Ustvarjalnik.
Kot je pojasnil, je začel z idejo za časovno banko. Delovala bi nekako tako, da bi posameznik nekomu na primer popravil računalnik, tista druga oseba pa bi plačala z določenim časom in svojimi drugačnimi specifičnimi znanji. Razvil je prototip, s pomočjo Ustvarjalnika pa je idejo še oplemenitil. Tako je nastal spletni portal WhoDo, na katerem nevladne organizacije objavljajo potrebe za pomoč pri kakšnem projektu. Prostovoljci se javijo, za vsako opravljeno uro pa dobijo cekin, ki ga lahko unovčijo za neke donirane nagrade. Organizacije nastopajo kot delodajalci, podjetja pa le kot donatorji.
Še ena ideja, ki je zrasla s pomočjo Ustvarjalnika, pa je na primer posebna zapestnica, ki opozarja starostnike, kdaj morajo vzeti zdravila. Začetna ideja se je porodila dijaku Luki Miletiču na podjetniškem krožku II. gimnazije Maribor. Pri Ustvarjalnikovem podjetniškem krožku pod mentorstvom Bojana Zemljiča je nastala ekipa Monitio. Z idejo so zmagali na številnih startup tekmovanjih, zdaj pa se počasi podajajo na Kickstarter. Kot so pojasnili, zapestnica deluje tako, da se na škatlico za zdravila namesti priložen oddajnik, nato pa uporabnik, ko je čas da vzame zdravila, začuti vibriranje zapestnice.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.