V Sloveniji smo vsi sposobni živeti bolje, zato potrebujemo zdrav razum, državljanski pogum in dober sporazum, je ob uradnem začetku kampanje za predsednika republike izpostavil aktualni predsednik Danilo Türk.
Na vprašanje, zakaj meni, da je boljši kandidat od svojih nasprotnikov, je Türk odgovoril s prepričanjem, da to kaže tudi njegov iztekajoči se mandat, ki je bil po njegovem dober. V njem je, pravi, pokazal, kaj pomenijo solidarnost, prizadevanje in uspehi za mednarodni ugled Slovenije, prav tako pa je pokazal, da ima še zelo veliko energije za spremembe na bolje.
Türk je zagotovil, da bo v primeru izvolitve vsekakor nadaljeval "od tu, kjer smo" in pozival ljudi k večjemu državljanskemu pogumu, saj "morajo ljudje povedati, kaj mislijo in kaj je narobe". "Ljudje morajo ločevati zrnje od plev in pleve se ponujajo v naši politiki," je dejal.
Čeprav je v svojem mandatu Türk s svojimi potezami tudi marsikoga razvnel, pa sam meni, da je bila njegova drža primerna. Morda so bile, je priznal, tudi kakšne pomanjkljivosti. Pri tem denimo obžaluje, da ni bolj odločno nastopil ob sprejemanju pokojninske reforme. Upa pa, da bo pokojninska reforma tokrat uspela, ob čemer pa tudi napoveduje, da se bo za reforme zelo odločno zavzemal.
Poudaril je že, da se v kampanji ne bo posluževal nizkih udarcev, kar je danes vnovič zagotovil. Vendar to po njegovih besedah ne pomeni, da nizkih udarcev ne doživlja s strani raznih dejavnikov v tej družbi. Nekaj jih je bilo po njegovem mnenju moč videti zadnje dni. "Toda nizki udarci so slaba legitimacija tistih, ki jih delijo. Jaz jih ne bom," je zatrdil.
Na uvodni konvenciji se je v ljubljanskih Križankah po ocenah organizatorjev zbralo okoli 4000 njegovih podpornikov. Med njimi je tudi precej znanih Slovencev. Tako se je konvencije udeležilo vodstvo Pozitivne Slovenije z Zoranom Jankovićem na čelu, pa tudi vodstvo Zares in LDS. Med znanimi je bilo videti predsednika ZZB NOB Janeza Stanovnika, Franceta Bučarja in Rajka Kendo.
Türk se je v svojem nagovoru v skladu s sloganom njegove kampanje vprašal, kaj pomeni prizadevanje za skupno dobro. To je po njegovem mnenju pošten, odkrit in kulturen dialog, pripravljenost poslušati drugega in skleniti sporazum, kompromise. Po njegovih besedah si moramo tudi prizadevati za konkurenčnost na podlagi znanja in raziskovalnega dela, s polno mero ustvarjalnosti in podjetnosti. Poleg tega po njegovem mnenju prizadevanje za skupno dobro pomeni razvijati solidarnost med generacijami, se zavzemati za trajnostni razvoj in za prihodnost do zanamcev.
Odpirati moramo tudi okna v svet, krepiti dobre sosedske odnose, biti moramo bolj dejavni v svetu, bolj nas morajo spoštovati, je prepričan Türk.
V preteklosti je že ocenil, da je predsedniška funkcija politična in jo vidi kot opozarjanje tistih, za katere predsednik države oceni, da so tega potrebni. V tem trenutku so tega po njegovem mnenju potrebni vlada, parlament in politične stranke.
KOMENTARJI (457)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.