V slovenskih vrtcih in osnovnih šolah danes poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk. Otroci in šolarji so prvo šolsko uro jedli črni kruh, med, maslo, mleko in jabolka slovenskega izvora, na mnogih osnovnih šolah pa so se jim na zajtrku pridružili številni znani obrazi. Sami smo obiskali polhograjsko osnovno šolo, kjer je za nizko šolsko mizico pri zajtrku k učencem prisedel predsednik republike Danilo Türk.
Türk z mladimi spregovoril o zdravi prehrani, šoli ter Baltazarju
"Treba je zajtrkovati zjutraj in jaz upam, da vaše mame in očetje poskrbijo za to, da zajtrkujete pred odhodom v šolo. Všeč mi je, da sta bila za zajtrk izbrana med in maslo,“ je predsednik ogovoril svojo mlado družbo. Ko je tudi sam pozajtrkoval ter z otroki pokramljal o abecedi, matematiki ter o profesorju Baltazarju ter drugih njihovih najljubših risankah, je izrazil zadovoljstvo nad pobudo Čebelarske zveze Slovenije za tovrstno akcijo in dodal, da se na ta način da otrokom možnost, da ponovno utrdijo v sebi razumevanje, kako pomembne so zdrave prehranske navade, ter da spoznajo kako pomembno je, da uživamo tisto, kar je pridelano doma. Kot pravi, so zdrave prehranske navade osnova vsemu, kar v življenju počnemo, zato je prav, da z takšno vzgojo začnemo pri otrocih.
Pozdravil je tudi drugi pomen današnje akcije. "Dobro je, da šole pomagajo ustvarjati kulturo, zavest in spoznanje, da se je treba oskrbeti doma. Šole imajo že marsikje po Sloveniji lastne sadovnjake in tudi na neke druge načine že skrbijo za to, da je domača hrana, ki se pridela pri nas, tudi na krožnikih. Zdi se mi, da smo tu že precej daleč, sploh v zavesti, da moramo za to skrbeti,“ je dejal.
Vodstvo šole si želi več doma pridelane hrane
Njegovemu mnenju se pridružuje tudi ravnateljica šole Albina Jerman Slabe, ki pravi, da si v šoli vsekakor želijo več domače hrane. "V Evropi smo Slovenci bolj v vrhu po nakupovalnih površinah kot pa po sami pridelavi slovenske prehrane. Jaz bi bila zelo vesela, če bi lahko v šoli uporabljali hrano iz našega najožjega okolja, ker je daleč najboljša, najbolj zdrava in primerna tako za otroke kot tudi za odrasle,“ pravi in dodaja, da je glaven namen danega projekta ta, "da jemo zdrav zajtrk, ne le med, maslo, mleko, pač pa tudi druge žitarice ter zelenjavo, ter da se izogibamo hitre prehrane, saj je to pomembno za naše zdravje, zdravje naših otrok ter tudi našo kakovost življenja“.
Dober odziv donatorjev zdrave slovenske hrane
Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk je nastal na pobudo Čebelarske zveze Slovenije, k njemu pa so pristopili še ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ministrstvo za šolstvo in šport, ministrstvo za zdravje, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij in Inštitut za varovanje zdravja RS.
Zbrali več kot tri tone medu ter 32 ton slastnih jabolk
Kmetje, kmetijska podjetja, živilskopredelovalna podjetja in čebelarji naj bi po napovedih donirali 19.165 kilogramov kruha, 2683 kilogramov masla, 53.663 litrov mleka, 3220 kilogramov medu in 32.040 kilogramov jabolk. V projekt je vključenih 828 osnovnih šol in 707 vrtcev.
Projekt so poleg predsednika Türka s svojim obiskom v osnovnih šolah in vrtcih podprli tudi številni predstavniki iz sveta politike in športa, med njimi predsednik državnega zbora Ljubo Germič, številni ministri, župani, med športniki pa na primer smučar Mitja Valenčič in telovadka Adela Šajn.
Na Inštitutu za varovanje zdravja RS opozarjajo, da je uravnoteženo prehranjevanje v obdobju odraščanja zelo pomembno. Zajtrk ima pozitivne učinke na zdravje že, če ga uživamo štirikrat do petkrat na teden. Sestavljen naj bi bil iz polnovrednih žitnih izdelkov, kot sta polnozrnati kruh in kaša, beljakovinskih živil, kot sta mleko in mlečni izdelki, ter iz zelenjave in sadja.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.