Predsednik republike Danilo Türk se je na Vrhniki udeležil vseslovenske akcije Očistimo Slovenijo. Po njegovih besedah je ta občina znana predvsem po tem, da ima razvit sistem ravnanja z odpadki, kar bi bilo treba razviti v vseh slovenskih občinah, kjer je mogoče. Dodal je, da smo zdaj v fazi razvoja, kjer se ustvari veliko odpadkov, zato je treba to tudi obvladovati.
Razviti moramo sistem, meni predsednik in poudarja, da so akcije, kot je Očistimo Slovenijo, dobra spodbuda, a niso dovolj. Ob tem je izrazil upanje, da bo država "v kakšnem letu dni" na tem področju sprejela predpise in se bo po občinah dalo videti opazne spremembe na bolje. "Tukaj gre za rešljive probleme in če kdo hoče razumeti, kako se ti problemi rešijo, naj si pogleda, kako je to rešeno v Vrhniki," je povedal Türk. Po njegovem mnenju bodo rezultati na področju ravnanja z odpadki vidni, če se Vrhnika vzame za vzorčni primer in se naredi, kar v Vrhniki "ugotavljajo, da je še treba narediti – vključno s spremembo predpisov in pravne prakse na ravni države".
Čistilne akcije se je udeležil tudi premier Janez Janša. Kot so sporočili iz stranke, je sodeloval v svoji domači krajevni skupnosti Šentilj pri Velenju. Skupaj z ženo Urško in predsednikom krajevne skupnosti Janezom Podgornikom ter sosedi so čistili strugo potoka Trnava.
Minister Hojs čistil na Pokljuki
V akciji na 63 lokacijah po Sloveniji je sodelovalo tudi preko 2.000 pripadnikov Slovenske vojske z več kot 80 vojaškimi tovornimi vozili. Del vojakov je skupaj z obrambnim ministrom Alešem Hojsom čistil nad pokljuško sosesko, bolj zahtevnem območju, saj so sodelovali tudi pripadniki gorskega bataljona.
"Človek se vpraša, kam vse so ljudje sposobni odvreči smeti in drugo svinjarijo," je opozoril Hojs, ki verjame, da bo v bližnji prihodnosti prišel čas, ko te akcije ne bodo več potrebne, ker se bodo ljudje končno ozavestili, kam morajo odvažati smeti.
Pripadniki Slovenske vojske so se akciji med drugim pridružili tudi v Murski Soboti, kjer so pomagali čistiti mestno jedro, ter v občini Dobrovnik, kjer so očistili divje odlagališče pri Strehovcih. Pri slednjem je sodelovalo 33 vojakov in vojakinj, celotno odlagališče so očistili vojaki sami, smeti pa z vojaškimi tovornjaki tudi odpeljali.
Bogovič: Sistem ravnanja z odpadki je iz leta v leto bolje organiziran
Minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič ter predsednik računskega sodišča Igor Šoltes sta se akcije udeležila v Podbočju.
Kot je povedal Bogovič, so na ministrstvu s prireditelji akcije pred začetkom le-te izpeljali vrsto priprav, hkrati pa so poostrili nadzore. Uskladili so tudi delovanje kmetijske, okoljske in gozdarske inšpekcije ter policije in carine. Ob tem so prišli do ugotovitev, ki bodo osnova za nadaljnje delo in ukrepanje, saj je v Sloveniji povsem nepotrebno, da bi komunalne odpadke odlagali v naravi, je nadaljeval minister in dodal, da je slovenski sistem ravnanja z odpadki iz leta v leto bolje organiziran.
Marsikaj pa bo treba postoriti na področju gradbenih odpadkov in razmejiti odgovornost med občinskimi, medobčinskimi in državno inšpekcijo, z njihovo boljšo usklajenostjo pa bodo dosegli, da bo divjih odlagališč vse manj, je še povedal Bogovič.
Šoltes se je akcije udeležil zaradi pogostega sodelovanja z omenjenim ministrstvom, hkrati pa bi radi tudi v njihovi ustanovi opozorili, da bi morala država sprejeti sistemske rešitve, da do divjih odlaganj ne bi več prihajalo. Ker se na področju divjih odlagališč v zadnjih letih ni zgodilo kaj novega, si veliko obeta od novega ministra Bogoviča in upa, da bodo tovrstne čistilne akcije v prihodnosti zgolj simbolične in ne več potreba, je še povedal.
Bogovič in Šoltes sta se po jutranjem sprejemu v Brodu pri Podbočju med vasema Kalce - Naklo in Veliko Mraševo udeležila čiščenja več manjših divjih odlagališč, akciji pa so se pridružili vojaki Slovenske vojske iz vojašnice Cerklje ob Krki.
Ogledala sta si tudi čiščenje Krke, ki so ga na območju Podbočja izvajali potapljači krškega društva Vidra in člani tamkajšnjega Lions kluba. Po čistilni akciji pa sta se v Kulturnem domu Krško udeležila podpisa pogodbe za začetek gradnje približno milijon evrov vrednega objekta za mehansko obdelavo mešanih komunalnih odpadkov v Spodnjem Starem Gradu pri Krškem. V omenjeni objekt bodo še letos vgradili sortirnico, ki bo za matično in nekaj okoliških občin omogočala avtomatsko sortiranje odpadkov ter dodatno ločevanje zbranih frakcij, z delovanjem pa naj bi predvidoma začela v jeseni.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.