Ponoči je tudi v Sloveniji potekala vseevropska akcija Noč brez prometnih nesreč. Policisti so po vsej državi poostrili nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov, promotorji Zavoda Varna pot pa so mlade v gostinskih lokalih v Kranju, Ljubljani, Mariboru, Celju, Kopru in Novem mestu spodbujali, naj ne pijejo alkohola. Svoje vrstnike so pred odhodom iz nočnega lokala povabili k preizkusu alkoholiziranosti, tiste, ki so ostali trezni oziroma je rezultat alkotesta pokazal 0,00 mg/l, pa so nagradili.
"Evropska noč brez prometnih nesreč v sebi ne nosi zgolj in samo kvantitativnega sporočila in cilja, je nekaj več, je cilj, ko bomo v kvalitativnem smislu pristopili skupaj k enemu cilju – noč, teden, mesec, leto brez prometnih nesreč," je ob tem zapisal Robert Štaba, predsednik Zavoda Varna pot.
Projekt je še posebej namenjen mladim, ki s svojim življenjskim stilom predstavljajo posebno rizično skupino v prometu, so zapisali v Zavodu Varna Pot. Po podatkih policije so namreč mladi vozniki glede na udeležbo v prometu najpogostejši povzročitelji prometnih nesreč in skupaj s potniki v osebnih avtomobilih tudi najpogostejše žrtve. Mladi med 18. in 20. letom povzročijo dva- do štirikrat več prometnih nesreč pod vplivom alkohola kot starejši od 40 let. Mladi so tudi najpogostejše žrtve prometnih nesreč ob petkih, sobotah in nedeljah med 18. in 4. uro zjutraj.
Letos več odgovornih voznikov
"Z akcijo smo lahko zadovoljni, saj nam je v primerjavi z lanskim letom uspelo prepričati več posameznikov, da postanejo odgovorni vozniki (z 68 odstotkov na 73). Na žalost pa se je odstotek voznikov, ki se niso držali zaobljube, v primerjavi z lanskim letom malce povečal (s 23 odstotkov na 24). Mladi in malce manj mladi so se pobudi pozitivno odzvali in upamo, da smo prepričali vsaj nekaj oseb, da volan in alkohol nikoli ne gresta skupaj," so sporočili iz Zavoda Varna pot.
V preventivni akciji je v vseh lokalih sodelovalo 657 voznikov, med katerimi je pri 73 odstotkih alkotest pokazal rezultat 0,0 ali manj kot dovoljenih 0,24 mg alkohola/l izdihanega zraka (= 0,5 promilov). Skoraj tri četrtine voznikov je tako domov odšlo treznih in so v prometu ravnali odgovorno. Dvema odstotkoma voznikov je alkotest pokazal mejno vrednost alkohola v izdihanem zraku, kar 24 odstotkov voznikov, ki so sodelovali v akciji in so se pri vhodu zavezali k odgovornemu ravnanju v prometu, pa je prekršilo obljubo, saj so napihali preveč.
"Kljub temu da ženske navadno veljajo za bolj odgovorne, se je tokrat izkazalo, da sta bila spola kar izenačena. Poudariti pa moramo, da so moški precej bolj prekoračili dovoljeno mejo kot ženske. Za konec pa dodajamo še negativno zgodbo. Neslavni rekorder iz Ljubljane je kljub obljubi, da bo vsaj en dan v letu odgovorni voznik, napihal kar 1,33 mg alkohola/liter izdihanega zraka. Našim demonstratorjem je obljubil, da v takšnem stanju ne bo sedel za volan. Kaj pa je storil, ko so se vrata lokala zaprla, pa na žalost ne vemo," so še dodali.
Evropska noč brez prometnih nesreč je sicer mednarodni projekt, ki se izvaja v vseh 27 državah EU. Leta 2005 so projekt izvajali v desetih državah, leta 2008 pa v 20. Zavod Varna pot se mu je pridružil lani, s čimer se je tudi Slovenija umestila med izvajalce mednarodnega projekta.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.