Nezadovoljni Trboveljčani, ki si že dve leti prizadevajo za omejitev sežiganja odpadkov v Lafarge Cementu, so danes stvari prijeli v svoje roke. Predsednika vlade Boruta Pahorja, ki se je vračal s pogovorov z zasavskimi energetiki z Rudnika Trbovlje-Hrastnik in iz Termoelektrarne na temo zasavskega energetskega holdinga, so namreč nenapovedano zaustavili na južni vpadnici v Trbovlje. Presenečeni premier je moral izstopiti ter se s približno petdesetimi protestniki dogovoriti za nujen sestanek.
'Imel je vso možnost, da nas povozi!'
Aktivist Eko kroga Uroš Macerl je za 24ur.com dejal, da premierja že dve leti obveščajo o nevzdržnem stanju. "On je ves naš trud ignoriral, zato nam ni ostalo nič drugega, kot to, da smo sedli na cesto in mu ponudili možnost, da po moško pokaže, kako ta država hlapčuje pod francoskim kapitalom. Imel je vso možnost, da nas povozi ali pohodi. To že leta delajo,“ je bil oster.
"Gospodje v ljubljanskih srajcah se ne zavedajo, kako se živi v okolici Lafarga. Birokrati na Agenciji za okolje in na okoljskem ministrstvu, ki so sprejeli odločitev, da lahko dnevno sežgejo več kot sto ton nevarnih odpadkov, niso niti minute življenja preživeli tukaj," je še dejal.
Pahor je pristal na sestanek v prihodnjih dveh tednih, v tem času pa je ministra za okolje Roka Žarnića pooblastil, da pripravi odprt pogovor z vsemi deležniki, ki lahko ugotovijo kako v tem primeru postopati naprej na lokalni ali državni ravni. A Macerl ne verjame v obljube. "Po vseh letih birokratskih igric bi bil naiven, če bi pričakoval, da bodo rešili Zasavje. Prej pričakujem, da bodo 'zavili drek v folijo',“ je dejal. Sprašuje se, ali bodo verjeli ljudem iz Lafarga in Arsu ali pa 95 odstotkom ljudi v občini Zagorje ter 14 tisoč podpisom proti sežiganju odpadkov.
"Za nas ni več umika. Videli smo, da ne moremo pričakovati pomoči države in od Agencije za okolje, ki naj bi omejevala kapitaliste, kot je Lafarge Cement. Če si ne bomo svojih domov in svojih otrok zaščitili sami, jih ne bo nihče!“ je še dejal.
Premier obiskal gospodarstvenike v Zasavju
Premier je sicer skupaj z državno sekretarko in kandidatko za gospodarsko ministrico Darjo Radić ter okoljskim ministrom Žarnićem obiskal Zasavje. Glavni namen obiska je bil umestitev zasavsko energetsko politiko v nacionalno energetsko strategijo. "Na današnjem sestanku je bil dosežen dogovor o tem, kako bomo to dosegli, zato sem z obiskom lahko zelo zadovoljen. Seveda pa bodo najpomembnejše strateške odločitve z energetskega področja na koncu septembra morale dobiti še potrditev državnega zbora," je dejal Pahor, s katerim sta na sestanek z vodstvi Termoelektrarne Trbovlje, Rudnika Trbovlje Hrastnik (RTH), Steklarne Hrastnik in Etija Izlake prišla tudi direktor direktorata za energijo Janez Kopač in predsednik uprave Holdinga Slovenske Elektrarne (HSE) Borut Meh.
Meh je dejal, da so s strateškim energetskim načrtom, ki ga bo vlada obravnavala v kratkem, dejansko začrtali perspektivo tudi v tej regiji. Napovedal je prenos nekaterih novih energetskih vsebin na to lokacijo, med drugim je omenil plinsko elektrarno, ki bo predstavljala terciarno rezervo, pa tudi ustanovitev družbe Hidroelektrarn na srednji Savi.
Prav tako so po njegovih besedah v zaključni fazi odločanja o tem, kakšna naj bi bila usoda obstoječe Termoelektrarne Trbovlje. Za zdaj po njegovem obstajata dve možnosti, sami pa se nagibajo k sodelovanju z RTH pri sežiganju biomase, medtem ko je potrebno še preveriti možnost daljinskega ogrevanja.
S Pahorjevim obiskom so bili zadovoljni tudi njegovi gostitelji. Kot je dejal prvi mož Rudnika Trbovlje Hrastnik Aleš Berger, so premierja želeli predvsem seznaniti s stanjem zasavske energetike, njihovimi cilji ter strategijo, ki so jo v RTH pripravili na zahtevo nadzornega sveta. "Danes smo dobili zagotovilo, da bo zasavska energetika tudi v prihodnje pomembna panoga v regiji ter bo kot taka tudi dobila svoje mesto v pripravljajočem se nacionalnem energetskem programu," je še dejal Berger.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.