Na sprejemu je mariborski župan Franc Kangler poudaril, da bosta županstvo in mestna uprava tudi v prihodnje po svojih najboljših močeh priskočila na pomoč brezdomcem.
![Na sprejemu se je zbralo okoli 40 brezdomcev.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2008/60231149.jpg?v=d41d)
Pozval jih je, naj oddajo vloge za dobrodelno akcijo Darujmo s srcem, ki jo je občina namenila socialno ogroženim posameznikom in družinam. O vlogah bo odločala pristojna komisija, izbrani pa bodo deležni enkratne pomoči v znesku od 100 do 200 evrov.
Kot je povedal vodja mariborskega zavetišča za brezdomce Ljubomir Gagič, ni natančnega podatka o tem, koliko brezdomcev živi v mestu. Po nekaterih predvidevanjih se njihovo število giblje od 80 do 100. Zavetišče deluje že od leta 1993 – sprva je bilo odprto le v zimskem času, in to zgolj za prenočevanje.
Od leta 2001 se mariborsko zavetišče za brezdomce nahaja na Ruški cesti. V njem je 24 postelj in dve pomožni ležišči. Brezdomcem ponuja celodnevno nastanitev skozi vse leto, prehrano in možnost osebne higiene. Zavetišče organizira različne delavnice, nudi prvo socialno pomoč ter pomoč pri uveljavljanju pravic in urejanju statusnih vprašanj. Ves čas je polno zasedeno, povpraševanje po prostih mestih je še posebej veliko v zimskem času. Kot je poudaril Gagič, bi moralo zavetišče v prihodnje ponuditi vsaj še pet dodatnih mest. Trenutno so v njem nastanjeni le moški, njihova povprečna starost pa je 55 let.
![Brezdomcem so postregli z golažem in polento.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2008/60231158.jpg?v=d41d)
Zavetišče nima ustreznih pogojev, da bi sprejelo brezdomce, ki zaradi invalidnosti ali bolezni potrebujejo posebno nego. Po Gagičevih besedah imajo težave tudi zaradi premajhnega števila zaposlenih in pomanjkanja strokovnega kadra.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.