Na fotografijah je 82 kilogramov hrane - toliko hrane vsako leto Slovenec oziroma Slovenka v povprečju vrže v smeti.
Slovenska komunalna podjetja se zavedajo svoje odgovornosti pri ravnanju z odpadki in razvoju družbe ter spreminjanju potrošniškega vedenja. Zato so oblikovala pobudo Skupaj za boljšo družbo, s katero si prizadevajo, da bi ''zmanjšali količino zavržene hrane, kritično razmišljali o načrtovanih nakupih, pili vodo iz pipe namesto iz plastenk, kupovali več stvari iz druge roke ali si jih izposojali''.
Številna komunalna podjetja so danes pred občinske stavbe v opomin postavila 82 kilogramov hrane. Včasih si je namreč težko predstavljati omenjeno količino, tokrat pa je jasno videti, koliko hrane roma v smeti. Fotografije so bile posnete pred ljubljansko mestno hišo.
Kako privarčevati?
Pri Snagi so tudi pripravili nekaj napotkov, kako lahko zmanjšate količino zavržene hrane, hkrati pa prihranite tudi denar in varujete okolje:
Načrtujte svoje nakupe: preverite, katere sestavine za obroke že imate doma, nato napišite seznam živil, ki jih še potrebujete. Kupujte nepakirano sadje in zelenjavo, saj tako lahko kupite ravno toliko, kolikor potrebujete.
Bodite pozorni na datume uporabe: če živila ne potrebujete takoj, izberite raje živilo z daljšim datumom uporabe ali pa ga kupite, ko ga boste res potrebovali.
Poskrbite za ustrezno vzdrževanje hladilnika: da bi hrana dolgo ostala sveža, jo je treba shranjevati na temperaturi od ene do pet stopinj Celzija.
Red v hladilniku: novo kupljene izdelke postavite zadaj, izdelke, ki so že v hladilniku, pa premestite spredaj. S pravilnim zlaganjem hrane vam ne bo treba hrane s pretečenim rokom uporabe metati proč.
Postrezite manjše obroke, saj lahko po potrebi hrano še dodate.
Uporabite ostanke hrane: kulinarični portali in forumi ponujajo obilo idej.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.