Predstavniki Študentske organizacije Slovenije so se odločili za simbolen protest z nakupovalnimi vozički pred hramom slovenske demokracije. Z njim so vse poslanke in poslance ter širšo javnost opozorili na trenutne nevzdržne politične in gospodarske razmere, katerih negativne posledice občutijo zlasti študentje, mladi in njihove družine.
Kot pravijo, želijo z akcijo Študenti nismo kupci še pravočasno opozoriti slovensko politično elito, da mladi ne želijo biti del problema, temveč del rešitve. Slovenski parlament bo v naslednjih tednih sprejemal spremembe zakonodaje s področja visokega šolstva, trga dela, delovnih razmerij in nenazadnje proračuna za leti 2013 in 2014. Mladi so nad predlaganim zgroženi in zaskrbljeni. "Medtem ko druge evropske države v času krize vlagajo v izobraževanje in mlade, se v Sloveniji jemlje najbolj prizadetim skupinam državljanov,“ pravijo.
Kot so z nakupovalnimi vozički ter transparenti v rokah dejali študenti, protestirajo proti ukrepom, ki rušijo temelje socialne države. Kot pravijo, protestirajo proti retoriki političnih elit, ki študente obravnava kot kupce, proti komercializaciji in privatizaciji visokega šolstva in proti reformnim predlogom, ki nesorazmerno prenašajo breme krize na pleča mladih. "Mladi bi morali biti pri pripravi vseh ukrepov in reform dejansko prioriteta, ne le na papirju,“ trdijo in dodajajo, da papir prenese vse, mladi pa ne. Protestirajo tudi proti uničenju javnega kakovostnega visokega šolstva ter komercializaciji in privatizaciji slovenskega izobraževanja. Prepričani so, da je vlaganje v znanost in izobraževanje pomembna naložba v prihodnost vseh.
Vse poslanke in poslance opozarjajo, naj sprejmejo ukrepe, ki bodo izboljšali socialni položaj mladih in gospodarsko stabilnost države. "Slovenija danes ni varen pristan za mlade, ne svetilnik Evrope. Danes v Sloveniji 'biti mlad in izobražen' ne pomeni izdelek z garancijo, temveč prej nizkocenovni izvozni izdelek. In danes je čas, ko skupaj zmoremo toliko poguma, smelosti in znanja, da rečemo vsemu temu odločno: Dovolj nam je!,“ je pred slovenskim parlamentom zbrane nagovoril predsednik Študentske organizacije Slovenije Mitja Urbanc.
ŠOS poziva študente in širšo javnost, naj se udeležijo sobotnega protesta in tako pokažejo svoje nestrinjanje s predlaganimi ukrepi, ki še poslabšujejo že tako slab položaj mladih.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.