Državni zbor, točno opoldne. Pred poslopjem hrama slovenske demokracije, kjer je verjetno tudi najcenejša restavracija v državi, so se začeli zbirati študenti. Najprej je bilo več kot študentov prisotnih novinarjev in fotografov, po petnajstih minutah se je po ocenah organizatorjev zbralo približno 100 parlamentarne hrane lačnih mladenk in mladeničev.
"Pričakujem, da bo kosilo dobro, seveda če nas bodo spustili v parlament. Če bo mogoče, bom izbrala vegetarijanski meni. Sramotno je, da moramo študenti za kosilo odšteti več kot poslanci, zato sem se odločila, da se udeležim tokratne akcije," je za 24ur.com povedala ena izmed študentk.
Shod pred parlamentom je v spremstvu policije minil mirno. Po kakšnih 15 minutah so pred študente z loncem čaja stopili poslanci SD Luka Juri, Matevž Frangež in Dejan Levanič ter ga razdelili med študente. Mladi forum SD se je že pred dnevi, podobno kot tudi podmladek SDS, kritično odzval na podražitev študentskih bonov. Eden izmed prisotnih študentov je bil sicer sarkastičen do poteze mladih poslancev: "Delijo zastonj čaj, ki je rdeče barve, kar dokazuje, da so na protestu prisotne komunistične ideje."
Študente je na kosilo v Državni zbor RS pozvala Neodvisna študentska mreža. Izračunali so, da če bi ceni kosila v restavraciji DZ RS, ki znaša 3,3 evra, odšteli subvencijo, bi stali boni za poslanska kosila 0,77 evra, kar bi pomenilo, da je to najcenejše študentsko kosilo v Ljubljani.
Na parlamentarnem kosilu sedem študentov
"Če iščemo krivca, naj bo to tokrat ponudnik – gostinec. Vlada namreč subvencije ni znižala oziroma se bo ta celo malenkost dvignila. Površno je ravnalo edino nekdanje ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pod vodstvom Marjete Cotman, ki je pripravilo razpis, kjer je vrednost študentskega kosila zaokrožena na 7 evrov (prej 6,15 evra), kar so gostinci sprejeli kot možnost podražitve študentskih bonov, seveda za isto ponudbo," menijo v Neodvisni študentski mreži.
Vsi zbrani študenti pred parlamentom niso dočakali parlamentarnega kosila. "Protokol je zaradi prostorske stiske omogočil, da na kosilo odide sedem študentov. Izbrali smo šest naključnih študentov, ki so skupaj z mano odšli v menzo," je povedala Jelena Štrbac iz Neodvisne študentske mreže.
Kosilo je bilo menda dobro, hrano pa so poplaknili z vodo. In kdo je plačal? "Nekaj smo zbrali sami, poslanci pa nam niso dovolili, da plačamo vse, tako da smo si račun razdelili," je pojasnila Jelena Štrbac.
Nekateri študenti so se pred parlamentarnim poslopjem šalili, da bi bili zelo zadovoljni, če bi se na razpis za subvencionirano prehrano prijavil tudi DZ. "To bi bila zanimiva odločitev, vendar se bojim, da bi glede na ceno zmanjkalo prostora," je povedal študent Jernej Štromajer. Prostora je pravzaprav zmanjkalo že tokrat, saj je na kosilo v parlamentarno menzo odšlo le nekaj predstavnikov študentov ...
Malo možnosti za pocenitev bonov
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik je glede podražitev študentskih bonov pojasnil, da "ni mogoče na podlagi zakona korigirati vseh teh transferjev". Dodal je, da imajo študenti možnost izbirati cenejše ponudnike.
Kot je pred začetkom seje odbora DZ za delo dejal Svetlik, je bila cena bonov dve leti nespremenjena, na ministrstvu pa so "pristali na rahlo povišanje maksimalne cene".
Od zadnjega dviga višine subvencije pa je država v deflaciji, opozarja minister, tako da "zniževanje cen ne upravičuje, da bi lahko dvignili naše transferje".
Po njegovem mnenju so študentje sicer sami zahtevali odprt sistem, tudi sedaj pa še vedno "lahko odločajo o tem, ali gredo k tistim, ki imajo nižje cene za določene obroke, ali pa tistim, ki imajo višje cene".
Kot je še spomnil, so študentom šli naproti s štipendijsko politiko in subvencijami, ob čemer je treba upoštevati, "da se razmere spreminjajo in da mora vsak del bremen vzeti nase".
SDS: Odločitev o povišanju cen je sprejel minister Svetlik
Odzvali so se tudi v poslanski skupini SDS, kjer so tudi negativno presenečeni nad izjemnim povišanjem subvencionirane študentske prehrane, vendar poudarjajo, da je izbor glede ponudnikov gostinskih storitev in subvencioniranja študentskih bonov opravil novi minister dr. Ivan Svetlik s svojo ekipo v sodelovanju s ŠOS, ki je partner in izvajalec distribucije oziroma prodaje študentskih bonov.
“Minister Svetlik je imel vse možnosti in tudi vzvode, da bi ponudnike gostinskih storitev, ki so postavili previsoke cene svojim gostinskim storitvam za študente, v skladu z zakonom zavrnil. Zakon namreč jasno določa, da je glavni kriterij za izbor gostinskega ponudnika kakovost hrane in cena,“ meni poslanka SDS Alenka Jeraj.
V SDS so začudeni, da se predstavniki Neodvisne študentske mreže ob svojem obisku parlamenta niso dogovorili za sestanek ali pogovor s predstavniki njihove poslanske skupine, ki je zahtevala sklic nujne seje pristojnega odbora. “Neodvisna študentska mreža je raje obedovala s člani poslanske skupine SD, pri čemer ne gre pozabiti, da je dr. Ivana Svetlika, ministra, ki je sprejel odločitev o nenormalno visokem povišanju cen študentske prehrane, kot kandidata SD za sodelovanje v vladi pred volitvami predstavljal zdajšnji premier Borut Pahor,“ je prepričana Jerajeva.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.