Če ste se minulo noč morda zazrli v nebo, niste mogli spregledati sijoče polne lune. Prizor je bil še toliko bolj zanimiv, ko je okoli 22. ure Zemljina senca zakrila lunin sijaj in je nastal delni lunin mrk. Številni Slovenci so na plano izvlekli svoje fotoaparate ter pojav ovekovečili, njihove fotografije pa si lahko pogledate v zgornji fotogaleriji.
Pojav je bil najbolj opazen med 21.54 in 22.07, najlepše pa so ga videli na območju Indijskega ocena, v večjem delu Afrike in v srednji Aziji. V vzhodni Evropi je Luna na začetku mrka že vzšla, medtem ko so v zahodnem delu Evrope delni mrk opazovali med vzhajanjem Lune. Običajno 14 dni pred luninim mrkom ali po njem nastopi tudi sončni mrk. Včerajšnji delni lunin mrk je imel tako svoj par v popolnem sončni mrku, ki bo viden 10. maja.
Kako pride do luninega mrka?
Lunin mrk je naravni pojav, pri katerem se Sonce, Zemlja in Luna nahajajo v isti črti, zaradi česar se Luna znajde v Zemljini senci. Običajno Sonce osvetljuje Luno, med mrkom pa gre Luna skozi senco, ki jo meče Zemlja. Luna bi morala tedaj postati nevidna, vendar se to ne zgodi, saj jo vseeno doseže nekaj žarkov in se zato obarva rdeče.
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.