Danes so policisti v Ljubljani javnosti predstavili pet specialnih patruljnih policijskih vozil z novo barvno podobo. Kot so pojasnili, so vozila pridobili v brezplačno testiranje. Z uporabo rumenih odsevnih nalepk na vozilih naj bi občutno povečali varnost policistov v cestnem prometu. "V primerjavi s policijskimi vozili v drugih evropskih državah in reševalnimi vozili v Sloveniji, so namreč naša vozila zlasti v nočnem času in ob zmanjšani vidljivosti, slabše opazna in prepoznavna, zato smo se odločili, da povečamo vidnost in prepoznavnost policijskih vozil, ki opravljajo nujne interventne naloge ter naloge urejanja in nadzora cestnega prometa," je ob prevzemu vozil pojasnil Janez Rupnik, pomočnik direktorja Uprave uniformirane policije.
Kot pravijo policisti, so glede na naravo dela z varnostnega vidika zelo izpostavljena kategorija udeležencev cestnega prometa. Dnevno prejmejo od 500 do 600 interventnih klicev državljanov, ki zahtevajo takojšnje ukrepanje. Policijska vozila na nujnih vožnjah lahko vozijo s hitrostjo, višjo od predpisane, zato je njihovo gibanje manj predvidljivo in hitrejše. Zaradi tega morajo biti policijska vozila označena tako, da pritegnejo pozornost in so lažje prepoznavna. S tem jih vozniki in drugi udeleženci v cestnem prometu pravočasno opazijo in se ustrezno odzovejo.
Gre za uresničevanje v začetku leta sprejetega podzakonskega akta. Ta po pojasnilih z vlade omogoča policistom tudi to, da opremo pred nakupom ustrezno preizkusijo. Tako bodo dosegli boljšo učinkovitost, racionalnost in gospodarno ravnanje, pravijo. ''Da bi bila vozila policije bolj vidna, so v uredbi spremenjene nekatere barve teh vozil, in sicer je dodana rumena barva. Zaradi določenega osemletnega prehodnega obdobja sprememba ne bo imela finančnih posledic, v tem času bodo namreč obstoječa vozila že izločena iz uporabe,'' so tedaj pojasnili na vladi.
Končna grafična podoba bo znana po nekaj mesecih
Vozila bodo testirale različne operativne policijske enote v Sloveniji, ki opravljajo nujne interventne naloge in naloge nadzora in urejanja cestnega prometa. "Odločitev glede dokončne grafične podobe bomo sprejeli po opravljenem testiranju. Zaradi pomanjkanja finančnih sredstev obstoječih vozil ne bomo spreminjali," pravijo in dodajajo, da se večletno varčevanje v policiji najbolj odraža prav pri policijskih vozilih, ki so v notranjosti države že močno iztrošena. "Le upamo lahko, da bodo nova vozila, ki so osnovno delovno sredstvo policistov, prioritetno nabavljena," so še dejali.
KOMENTARJI (308)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.