Skupina študentov je danes pred državnim zborom predala 2000 podpisov pod peticijo proti noveli zakona o visokem šolstvu. Gaber Aleš, študent in prvopodpisani pobudnik, je dejal, da so takšno število podpisov zbrali v manj kot tednu dni, in dodal, da so med podpisniki tudi visokošolski učitelji in drugi. S tem številom sprememb zakona sicer še ne morejo zbijati, a to ni bil njihov namen, pravijo. "Naš namen je opozarjanje širšo javnost na škodljivost te novele zakona," pravi.
Zakon je po njegovih besedah škodljiv preprosto zato, ker omogoča zviševanje neposredne pedagoške obveznosti, kar pomeni, da bo v luči aktualnih varčevalnih ukrepov, s katerimi naj bi samo Univerzi v Ljubljani vzeli 14.350.000 in še pet milijonov evrov za raziskovalna sredstva, treba povečati normative. "To bi pomenilo odpuščanje in večanje delovne obveznosti za tiste, ki bi ostali na univerzi. Pomenilo bi tudi združevanje študijskih skupin, kar pomeni slabše pogoje za študij. Zato smo študentje odločno proti takšnim posegom!" so bili odločni pred parlamentom.
So to priprave na šolnine?
Nezadovoljni so tudi s političnim prevzemom nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu. "Vlada je do zdaj nove člane le potrjevala, zdaj jih bo pa kar imenovala," je pojasnil Aleš in opozoril še na odpiranje slovenskega šolskega prostora za tuje privatne fakultete. Slednje k nam nikakor ne bi prišle, če ne bi mogle zaračunavati šolnin, pravi in zaključuje: "To pomeni, da se slovenski visokošolski prostor pripravlja na uvedbo šolnin!"
Da bodo posledice novele škodljive, ocenjujejo tudi poslanci SD, ki so zahtevali današnjo nujno sejo matičnega odbora DZ. Uvodoma je vodja poslanske skupine SD Janko Veber dejal, da želita vlada in ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport izpeljati "prikrito reformo visokega šolstva" brez sodelovanja strokovne in vse druge zainteresirane javnosti.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.