Bivši nemški socialdemokratski kancler Gerhard Schröder, ki je danes na povabilo bivšega premierja in predsedniškega kandidata Boruta Pahorja v Ljubljani, je v nagovoru gospodarstvenikom in diplomatskim predstavnikom EU, spregovoril o nujnosti reform v EU in njenih članicah in pri tem poudaril, da Evropa nima druge razumne alternative, kot je EU.
"Evropa je več kot samo združba zaradi koristi, je več kot samo skupna valuta," je poudaril Schröder in se navezal tudi na težave v območju z evrom. Po njegovi oceni tu ne gre za krizo valute, pač pa za politično težke razmere, ki jih bo treba premagati. Če se bo Evropa odpovedala skupni valuti, bo to več kot samo izguba valute, nastale bodo še druge težave, ki ne bodo samo gospodarske, je opozoril Schröder.
Ob tem je bivši nemški kancler, ki je bil na tem položaju od leta 1998 do 2005, prepričan, da bo Evropa, če ji bo uspelo premagati to krizo, lahko v svetu odigrala pomembno vlogo.
Evropa lahko ob dveh centrih sveta, kar sta ZDA in Azija pod vodstvom Kitajske, preživi samo združena. Če ne bo združena, ne bo obstala, je prepričan bivši nemški kancler, ki prihodnost stare celine vidi prav v skupni valuti in nadaljnji integraciji.
"Potrebujemo več in ne manj Evrope," je še dejal. Zavzel se je tudi za to, da bi Evropska komisija na nek način postala vlada, nacionalne države pa bi nekaj svojih pristojnosti, a ne vseh, prenesle na evropsko raven. "Raznolikost je prednost Evrope," je ob tem še poudaril.
Evropa po njegovih besedah ni samo porok za blagostanje, razvoj, ampak tudi za miroljuben razvoj. Evropa ne sme pozabiti, da pred 70 leti te Evrope še ni bilo, da je takrat divjala krvava vojna in da je bila pred dvema desetletjema še razdeljena. Demokracija in mir nista samoumevna, vsaka generacija posebej se mora tega zavedati, je še dejal Schröder.
Poudaril je tudi pomen nadaljevanja reform, saj brez njih "sistemi ne bodo vzdržali". In k temu sodi zvišanje upokojitvene starosti ter preureditev trga delovne sile. Enega od ključnih pomenov je bivši nemški kancler pripisal tudi vlaganjem v izobraževanje.
Možnosti za izobraževanje bi morale biti neodvisne od premoženja staršev, podpreti je treba vsako kreativnost. Podpreti je treba tiste, ki želijo delati, hkrati pa imeti razumno socialno politiko. Vsak prispeva tisto, za kar je sposoben. Če je prestar, premlad ali bolan, pa je tu solidarnost družbe, ki pa ni "enosmerna cesta," je še dejal bivši nemški kancler.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.