Notranja ministrica Katarina Kresal je v družbi ministra za pravosodje Aleša Zalarja in članov Smučarske zveze Slovenije kljub slabemu vremenu vnovič obiskala smučišče v Kranjski Gori. Z dogodkom naslovljenim Le varna smuka je užitek po njenih besedah opozarjajo ljudi na smučiščih, da so v prvi vrsti sami tisti, ki so odgovorni za varnost. "Moramo se držati pravil, biti primerno opremljeni in telesno pripravljeni, da smo na smučišču res varni in lahko v smuki tudi uživamo," je poudarila.
Ministrica ugotavlja, da je zaradi vse večje priljubljenosti smučanja vse več takšnih, ki se pravil ne držijo in vozijo prehitro. Zato mora biti vsak posameznik še posebno previden, meni. "Treba je biti vedno pozoren, previdno ustavljati, gledati nazaj in previdno začenjati smuko. Kot vsak drug promet je tudi smučarski nevaren."
Zalar: Bil sem priča smrtnemu izidu
Minister Zalar kot navdušen smučar vedno opozarja na spoštovanje univerzalnih FIS pravil. "Najpomembneje je, da prilagodimo hitrost vožnje razmeram na smučišču. Če pademo, se moramo čim prej pobrati in umakniti na rob smučišča. Tudi ne smemo se nenadoma ustavljati," je dejal. Nekdanji nadzornik na smučišču opaža, da danes zaradi karving smuči vsi hitreje smučamo, "kar terja še več pozornosti. Ko smučamo za nekom, moramo mi paziti, da ne pride do poškodb."
Ko je bil še nadzornik, je imel več slabih izkušenj. "Tudi smrtnemu izidu sem bil priča. Povem vam, da te to res pretrese." Sicer pa je po njegovih besedah kljub opozorilom in pozivom še vedno eden največjih problemov alkohol. "Na smučiščih je veliko gostiln, ljudje si malo privoščijo in ravno takrat pride do najnevarnejših situacij. Kar velja na cestah, bi moralo veljati tudi na smučiščih, zato alkohol sem enostavno ne spada," je zaključil.
Po prikazu različnih tehnik smučanja sta si ministra nadela čelade in smučarska očala ter se podala po belih strminah. Na vrhu smučišča v Kranjski Gori pa nam je policist na smučeh zaupal, da preži predvsem na prehitre smučarje, ki jih sprva le opozori. Veseli pa ga, da je letos zaradi alkohola kaznoval le enega samega smučarja.
Lansko sezono 1179 nesreč
Na 24 slovenskih smučiščih se je v sezoni 2009/2010 zgodilo 1179 nesreč, od tega jih je bilo 1113 z lahkimi telesnimi poškodbami in 66 s hudimi. Od leta 2000 pa so slovenska smučišča terjala tudi deset smrtnih žrtev.
Veliko dela imajo nadzorniki in policisti, ki so v minuli sezoni posredovali 33 predlogov za uvedbo hitrega postopka o prekršku zaradi kršitev zakona o varnosti na smučiščih. Na podlagi tega je bilo izdanih 19 glob, trije opomini in štiri pisna opozorila. V sezoni pred tem je bilo prekrškov manj, prav tako kot je bilo manj tudi nesreč, vendar je bila tudi smučarska sezona krajša.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.