Črnomaljci nasprotujejo kakršnikoli obliki centra za begunce na njihovem območju, je ob današnjem protestu, ki ga je v Črnomlju pripravila Civilna iniciativa proti migrantskemu centru v Beli krajini, povedala njena predstavnica Maja Kocjan. Že tako obubožana Bela krajina si tega ne more privoščiti, je hkrati poudarila.
Kocjanova, sicer tudi črnomaljska svetnica (SDS), je pred približno 300 do 400 protestniki napovedala, da bodo, če vlada njihovih protestov ne bo upoštevala, onemogočili dostope do zemljišč, ki in ko naj bi jih ministrstvo za obrambo uporabilo za vzpostavitev črnomaljskega begunskega centra.
Med zahtevami pobudnikov je navedla prenehanje vseh dejavnosti za postavitev migrantskega centra v Beli krajini, pomoč Beli krajini pri ureditvi infrastrukture in spodbujanju gospodarskega razvoja, vlada naj tudi sprejme konkretne ukrepe za zmanjšanje socialne ogroženosti Belokranjcev. Zahtevajo tudi pospešitev projekta ceste tretje razvojne osi in poseben razvojni zakon za Belo krajino po zgledu Prekmurja, je dodala.
Opozorila je, da iniciativo pri njenih zahtevah podpirajo tudi okoliški kmetje, na spletu pa so objavili peticijo, pod katero se je podpisalo nekaj manj kot tisoč ljudi.
Kocjanova je pojasnila, da so civilno iniciativo ustanovili, da bi preprečili vzpostavitev kakršnegakoli migracijskega nastanitvenega ali začasno-registracijskega centra v Beli krajini. Črnomaljski pobudniki pa tudi ne verjamejo vladi in navedbam, da naj bi šlo le za sprejemni začasni in prehodni center, ki bi ga vzpostavili le v skrajnem primeru, je še dejala.
Pobudniki so sicer na protest povabili tudi vodje koalicijskih strank, belokranjske župane in svetnike, vendar se protesta ni udeležil nihče od povabljenih vidnejših politikov. Je bilo pa tam opaziti predsednika dolenjsko-belokranjske regijske koordinacije SDS Alberta Pavliča.
Črnomaljska županja Mojca Čemas Stjepanovič, ki se je prirediteljem opravičila, da je ne bo, je sicer navedbe določenih medijev in pobudnikov glede vzpostavitve begunskega centra na torkovi novinarski konferenci označila za namerno posredovane neresnice.
Hkrati je opozorila, da občina gradnje stalnega begunskega centra na svojem območju ne bo dovolila in da za postavitev kakršnegakoli begunskega centra še ni dala soglasja.
Sicer pa bi na vzpostavitev zgolj sprejemnega begunskega centra pristala le v primeru, če bi država to od nje zahtevala, še prej pa bi morali to odobriti občinski svetniki, krajevna skupnost in uporabniki zemljišča na Vražjem kamnu, ki ga je ministrstvo za obrambo uvrstilo na seznam morebitnih mest postavitve sprejemno-prehodnega migrantskega centra.
Navedbe pobudnikov, da so bivalniki za tamkajšnji begunski center že pripravljeni in da namerava vlada v resnici sprva vzpostaviti prehodni center, nato pa ga na hitro spremeniti v nastanitvenega, je v ponedeljkovem pisnem pojasnilu zanikal tudi državni sekretar Boštjan Šefic.
Zapisal je še, da o stalnem namestitvenem centru za večje število beguncev na Črnomaljskem ni bilo govora in da bi tamkajšnji morebitni sprejemno registracijski center vzpostavili le, ko redne policijske enote razmer ne bi zmogle več obvladovati. Center bi bil začasen, ukinili pa bi ga takoj, ko zanj ne bi bilo več potrebe.
Postavitvi kakršnegakoli begunskega centra na zemljišču Vražji kamen, ki so ga po njihovih besedah sami urejali več kot 20 let, nasprotuje tudi Športno kinološko društvo Bela krajina, čigar nekaj članov se je prav tako udeležilo današnjega protesta.
KOMENTARJI (643)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.