Glede na posnetke spletnih kamer se letos narava v vzhodni polovici Slovenije prebuja dobra dva tedna prej kot lani. Za Kobilje in Tolsti Vrh so na portalu Meteoinfo naredili foto primerjavo med lanskim in letošnjim 5. aprilom. Razlika pa je očitna.
"Kako hitro se lahko spomladi vreme spremeni, pa dokazuje tudi dogodek izpred treh let, ko sta nas po poletno toplem prvem aprilu s temperaturami nad 25 stopinj Celzija v naslednjih dneh prešli kar dve hladni fronti," spominja naš hišni prognostik Rok Nosan. Ob drugi hladni fronti, ki se je čez naše kraje pomikala 6. aprila v zgodnjih jutranjih urah, se je meja sneženja spustila do nižin.
Marsikje je takrat snežilo pri negativnih temperaturah, snežinke pa so poplesavale celo ob morju. Na Letališču Maribor je zapadlo šest, v Novem mestu 11, v Ljubljani 15, v Črnomlju 20, na Ribniškem pa kar 30 centimetrov snega.
A letos ni tako. Tudi v visokogorju so termometri zlezli krepko nad ničlo. Meteorolog Jože Senica s Kredarice je nameril neobičajnih devet stopinj Celzija. "Takšna temperatura je običajna za maj ali celo za začetek junija," pove. K sreči pa se vreme aprila lahko zelo hitro spremeni, pravi naš meteorolog Rok Nosan. "Na severu celine je še veliko mrzlega zraka, ki se lahko spusti tudi nad naše kraje, kar pomeni, da lahko zima v tem mesecu še pošteno zamahne z repom," pove.
Najbolj namočen in izjemno topel marec
Kot smo že poročali, je bil po delnih in še ne povsem preverjenih podatkih, letošnji marec izjemno topel in nadpovprečno namočen, kažejo podatki Agencije republike Slovenije za okolje (ARSO). Kot so izmerili, je odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja 1991–2020 na državni ravni znašal kar tri stopinje Celzija, kar umešča letošnji marec na drugo mesto najtoplejših marcev vsaj od leta 1950. V tem obdobju je bil toplejši le marec 1994 z odklonom 3,2 stopinje Celzija. Praktično enako topel kot letošnji je bil marec 2017, z odklonom 2,7 stopinje Celzija mu sledita marca 2012 in 2014. Najhladnejši od leta 1950 je bil marec 1987 z odklonom –5,9 stopinje Celzija.
Prostorsko gledano je bil letošnji marec od dolgoletnega povprečja bolj izstopajoč v vzhodni Sloveniji in delih dinarske gorske pregrade, manj pa v večjem delu zahodne polovice Slovenije. Glede na temperaturni razpon v obdobju 1991–2020 je bil letošnji marec po nižinah zelo topel ali izjemno topel, v višjih legah pa topel. Marci se v povprečju ogrevajo že od 60. let 20. stoletja in so se do danes ogreli za okoli 2,5 stopinje Celzija. V zadnjih 10 letih so imeli le trije marci negativen temperaturni odklon. Pozitiven temperaturni odklon beležimo že 10 zaporednih mesecev, so poudarili na Arsu.
Marec je bil na ravni države glede na primerjalno obdobje 1991–2020 nadpovprečno namočen in je prekinil petletni niz podpovprečno namočenih marcev. Kazalnik višine padavin je znašal 155 odstotkov, kar ga uvršča med 14 najbolj namočenih od leta 1950. Najbolj namočen v tem obdobju je bil marec 1975, s kazalnikom 248 odstotkov, najmanj pa marca 1953 in 2003 (s kazalnikoma šest oziroma sedem odstotkov).
Padavin je bilo v letošnjem marcu povsod več od dolgoletnega povprečja, v večini države je vrednost kazalnika padavin znašala med 140 in 180 odstotkov. Relativno najbolj namočeno je bilo v skrajni jugovzhodni Sloveniji, ob Kolpi. Glede na razpon vrednosti v primerjalnem obdobju 1991–2020 je bil letošnji marec v večjem delu Slovenije moker.
Marčevska višina padavin je na ravni države do sredine 70. let 20. stoletja naraščala, po letu 1980 pa pada. V zadnjih 10 letih nismo imeli nobenega izrazito mokrega marca, zadnji je bil leta 2013, so še zapisali na Arsu.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.