Monika Bohinec iz gibanja 15o o razlogih za protest pred psihiatrično bolnišnico v Polju pravi, da se pred borzo že nekaj časa odvijajo delavnice o različnih temah. Tekom pogovorov na delavnicah je beseda nanesla tudi na duševne stiske in načinih pomoči, ki so jih v Sloveniji lahko deležni tisti, ki se srečajo s tovrstnimi težavami.
''Na te delavnice so prišli ljudje z lastnimi izkušnjami hospitalizacije v psihiatričnih institucijah, z izkušnjami duševne stiske in v bistvu smo skupaj ugotovili, da veliko duševnih motenj povzroča sam sistem finančnega kapitalizma,'' ki mu slovenski protestniki že od 15. oktobra nasprotujejo pred borzo.
Veliko duševnih stisk namreč po besedah Bohinčeve povzroča dejstvo, da ljudje nimajo stanovanja ali pa je stanovanjsko vprašanje negotovo urejeno, kar se lahko hitro odrazi na sposobnosti za delo. Na duševno zdravje gotovo nima dobrega vpliva niti nestalnost delovnih razmerij in nezaposlenost, saj ''pomanjkanje vseh mogočih socialnih pravic privede tudi do duševne stiske,'' opozarja Bohinčeva.
''V Sloveniji je prevladujoči odgovor na duševno stisko psihiatrična bolnišnica, ljudje, ki pa imajo izkušnjo z njimi, pa pravijo, da pravi odgovor ni zapiranje in ogromne količine dragih zdravil.''
Po njenih besedah so želeli z današnjim protestom pred psihiatrično bolnišnico, ki je potekal med 15. in 17. uro, izraziti nezadovoljstvo uporabnikov storitev slovenske psihiatrične stroke z zapiranjem, z odnosi do zdravnikov, do bolnikov in s prekomerno uporabo psihofarmakov.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.