Amnesty International Slovenije je danes pozno popoldne priredil akcijo podpisovanja pozivov srbskim oblastem za aretacijo haaških obtožencev Ratka Mladića in Gorana Hadžića, ki sta 15 let po genocidu v Srebrenici še vedno na prostosti. Z zbranimi pozivi v spomin na tragično obletnico pokola izpolnjujejo mozaik v obliki besede Srebrenica.
Kot je med akcijo, ki med 18. in 20. uro poteka na Prešernovem trgu v Ljubljani, povedala Tina Čeligoj iz Amnesty International Slovenije, želijo s podpisovanjem pozivov sporočiti, da je pomembno, da se nekdanjega vojaškega vodjo bosanskih Srbov Mladića aretira v Srbiji, kjer se domnevno nahaja. S tem bi se omogočilo sojenje Mladiću pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in zadostilo pravici. Želijo tudi opozoriti, da Amnesty International obsoja zločine, storjene v Srebrenici, in da pravici še ni bilo zadoščeno, družine žrtev pa še niso dobile odškodnine.
Podpisniki poziva, naslovljenega na srbskega premierja Miroslava Cvetkovića, obenem pozivajo srbske oblasti, naj zagotovijo polno sodelovanje s haaškim sodiščem in v kakršnih koli postopkih, ki se nanašajo na dogodke v Srebrenici leta 1995.
Iz Amnesty International Slovenije so po koncu akcije sporočili, da so zbrali 360 podpisov pozivov za aretacijo Mladića in Hadžića.
Tragedija v Srebrenici se je zgodila, ko so bosanski Srbi pod poveljstvom Ratka Mladića in Radislava Krstića zavzeli to muslimansko enklavo na vzhodu BiH, ki je bila formalno pod zaščito Združenih narodov, in 11. julija 1995 ubili več kot 8000 Bošnjakov. Krstića je haaško sodišče zaradi sodelovanja v genocidu leta 2004 obsodilo na 35 let zapora, Mladić pa je 15 let po pokolu še vedno na begu.
Haaško tožilstvo je zaradi zločinov v Srebrenici doslej obtožilo skupno 21 posameznikov, a pravnomočno obsodilo le tri – poleg Krstića še nekdanja vojaška častnika, bosanska Srba Vujadina Popovića in Ljubišo Bearo. Slednjima je sodišče pred mesecem dni izreklo dosmrtni zaporni kazni zaradi sodelovanja pri pokolu.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.