Mariborčani ste najverjetneje že opazili nove radarje, ki ob cestah prežijo na voznike s pretežko nogo. Če jih še niste, je zdaj zagotovo čas za to. Jutri se bo namreč na celotnem območju Maribora začela avtomatska detekcija hitrosti vozil, ki je vključena v projekt Nadgradnja in avtomatizacija cestnega prometa v mestni občini Maribor, so sporočili s tamkajšnje občine.
Kot so pojasnili za 24ur.com, so se odločili, da bodo sistemi za avtomatsko detekcijo prekoračitve hitrosti nameščeni v 23 križiščih. Radarji so trenutno nameščeni na 14 križiščih, kar skupaj predstavlja 30 merilnih naprav.
Namen projekta je umiritev prometa in s tem tudi izboljšanje varnosti v prometu za vse udeležence, so zapisali. "Maribor bo v naslednjih štirih letih dobil najsodobnejše vodenje cestnega prometa. Med drugim gre tudi za vzpostavitev naprednega algoritma za optimizacijo prometnih tokov, ki na podlagi mikrosimulacij predvideva gostoto in dinamiko prometa ter prilagaja delovanje semaforskih naprav – semaforjev na način, ki zagotavlja optimalno prometno pretočnost na ravni celotnega mestnega prometnega sistema." Prednost sistema tako ni le v koordinaciji posameznih križišč, temveč tudi v prometno odvisnem delovanju semaforskega sistema v primeru izrednih dogodkov. Sistem bo omogočal tudi različne nadgradnje glede na prihodnje potrebe.
V osmih dneh boste lahko plačali 'polovičko'
In kako delujejo? Sistem na podlagi kamere in detektorjev hitrosti detektira kršitelja. Merilna mesta avtomatsko pošljejo slikovni material z inkriptiranimi podatki v center za obdelavo prekrškov. Medobčinsko redarstvo mestne občine potrdi prekršek in avtomatsko pošlje poizvedbo o vseh potrebnih podatkih za izdajo plačilnega naloga. Redarstvo po prejemu vseh potrebnih podatkov, kot prvostopenjsko sodišče, izda plačilni nalog.
Kršitelji lahko v osmih dneh po prejemu plačilnega naloga plačajo polovično vrednost prekrška, v nasprotnem primeru "polovička" ne velja več. V primerih evidentiranih prekrškov bo Medobčinski inšpektorat in redarstvo Maribor (MIRM) izdal plačilni nalog predvidoma v roku enega tedna, so pojasnili na MOM.
Vožnje v rdečo luč še ne bodo zaznali
Dokler se z podzakonskimi predpisi natančno ne definirajo vsi postopki zaznave vožnje v rdečo luč, le tega ne bodo izvajali, še pravijo. "Naš namen je, da se postopki vodijo v skladu s predpisi in da ni dvoma, ali je kaj upravičeno ali ne. Že zdaj zakonodaja omogoča avtomatsko zaznavo in sankcioniranje teh vrst prekrškov, vendar je pa tudi nekaj nasprotnih mnenj, ki govorijo o tem, da je treba prevoz rdeče luči bolj podrobno definirati z zakonodajo," so zaključili.
Več o projektu Nadgradnja in avtomatizacija cestnega prometa v Mariboru si lahko preberete v pripetem dokumentu.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.