V Krški vasi v občini Brežice je narasla Krka poplavila šest hiš, reševalci pa so morali preseliti nekaj živine. Če ne bo novih padavin, na brežiškem območju s Krko ne pričakujejo povečanih težav, umirja pa se tudi Sava, je pojasnil poveljnik brežiške civilne zaščite Roman Zakšek.
Po njegovih besedah na območju Krške vasi v občini Brežice ni več ogroženih stanovanjskih hiš, nekaj manjših težav s poplavljanjem stanovanjskih prostorov so imeli le na območju Velikih Malenc, kjer je voda zalila nekdanji mlin, v Dolenji Pirošici, na Čatežu ob Savi in Ločah.
Na terenu je bilo več kot 200 pripadnikov civilne zaščite in gasilcev, je za 24ur.com povedala Zdenka Močnik, vodja izpostave uprave za zaščito in reševanje Brežice. Črpali so vodo iz kletnih prostorov na Čatežu ob Savi in opravili preventivni ogled Term Čatež, postavljali so protipoplavne vreče na ogroženih območjih in v Termah Čatež posredovali zaradi črpanja podtalnice.
V Krškem Sava ni prestopila bregov
Sava se na območju starega mestnega jedra Krškega ponoči ni izlila iz struge, reševalci pa so s črpanjem podtalnice preprečili poplavljanje. S črpanjem podtalnice so uspeli zavarovati krško mestno jedro, ponoči pa so med drugim s čolnom rešili dve osebi, ujeti na poplavljeni cesti. Zaradi poplavljenosti pa so morali zaprti odsek lokalne ceste na območju Vrbine.
V Krškem je narasla voda najbolj ogrožala Valvasorjev kompleks, območje Stadiona Matije Gubca in staro mestno jedro z Dalmatinovo ulico. Pri zaščiti krškega območja je sodelovalo približno 180 poklicnih in prostovoljnih gasilcev, člani tehnično reševalne enote pri družbi Kostak, policisti, pripadniki občinskega štaba civilne zaščite in nekaj sodelavcev občinske uprave.
Na območju Sevnice je Sava ogrozila le en objekt, ki so ga uspeli zavarovati. Po poročilu omenjenega regijskega centra so morali ponoči na območju občine Sevnica zaradi plazu zaprti lokalno cesto Poklek–Trnovec, ogroženi stanovanjski objekt, ki ga je na območju Boštanja ogrožala narasla Mirna, pa so zavarovali z vrečami peska.
Savinja poplavila Laško, zaradi poplavljenih cest odpovedali pouk v OŠ Primoža Trubarja
V Laškem je Savinja poplavila tamkajšnje zdravilišče s pripadajočim parkom, policijsko postajo in kmetijsko zadrugo. Zaposleni v Thermani Laško so s pravočasnimi aktivnostmi uspeli obvarovati strojnico, tako da bazeni nemoteno delujejo, prav tako oba hotela. Terapijo so iz zdravilišča začasno preselili v Thermano, v zdravilišču pa so zaprli tudi bazen. O višini škode pa Matek še ne more govoriti, pričakuje, da bo nižja od tiste iz leta 2007, ki je znašala tri milijone evrov.
Zaradi poplavljenih cest so v osnovni šoli Primoža Trubarja in njenih podružnicah danes odpovedali pouk, za nujno varstvo pa je poskrbljeno.
V Solčavi je vodna ujma sprožila tri plazove v dolžini okoli 30 metrov. Savinja je poškodovala tudi glavno cesto Luče–Solčava na dolžini 30 metrov. V Lučah so vodotoki skupaj s podtalnico poplavili okoli 80 objektov, zemeljski plazovi pa so na štirih lokacijah zaprli lokalne ceste.
V ljubenski občini je zaradi poplav pretrganih veliko cestnih povezav, močno je poškodovana tudi cesta Mozirje–Luče. Savinja je v tej občini poplavila vsaj 50 objektov, eno gospodarsko poslopje je voda odnesla, sprožilo pa se je več kot 15 plazov. Pretrgan je vodovod za Ljubno, na določenih območjih pa je še vedno motena oskrba z vodo.
V Nazarjah je poplavilo kulturni dom, gasilski dom, pod vodo je tudi več stanovanjskih objektov. V Mozirju je poplavljenih okoli 200 stanovanjskih objektov, 50 upravnih in gospodarskih poslopij, voda je uničila tri mostove, več je poškodovanih, spodjedenih, sprožilo pa se je tudi več kot 20 plazov.
Spodnji posnetek prikazuje poplave na Ljubnem ob Savinji.
Zaradi plazu evakuirali štiri osebe Huda ura je v ponedeljek bila tudi na Rečici ob Savinji, kjer so pritoki Savinje poplavili okrog 400 stanovanjskih objektov. Župan te občine Vinko Jeraj je povedal, da jim bo pri odstranjevanju posledic vodne ujme na pomoč priskočil vod Slovenske vojske. Plaz, ki ogroža eno stanovanjsko hišo, iz katere so včeraj izselili štiri osebe, pa si je že ogledal geolog. Jeraj je pojasnil, da so danes začeli s črpanjem vode, oskrba s pitno vodo je nemotena, čeprav jo je treba prekuhavati. Tamkajšnja osnovna šola pa je danes za vse učence odprla svoja vrata.
Župani: sanacija presega zmožnosti proračunov
Župani vseh sedmih občin Zgornje Savinjske doline – Gornjega Grada, Ljubnega ob Savinji, Luč, Mozirja, Rečice ob Savinji in Solčave ter nazarska županja – so v skupni izjavi za javnost zapisali, da so poplave znova razkrile izjemno podhranjenost zagotavljanja osnovne varnosti občanov pred poplavami v Zgornji Savinjski dolini s strani države, hkrati pa tudi izjemno počasne postopke pridobivanja dovoljenj za posege v varovano vodno zemljišče.
Škoda, ki ob nenadzorovanem divjanju reke Savinje in njenih pritokov pri tem nastaja, je gotovo nekajkrat višja od potrebnih vlaganj, ocenjujejo. Opozorila občin in občanov ter vse urgence za reševanje vsaj najnujnejših lokacij pa naletijo na "gluha ušesa" vse od, vsaj za nekatere, pozabljenih poplav v letu 1990, še menijo. Najodgovornejše institucije pozivajo, da zagotovijo najnujnejša sredstva za normalizacijo stanja ob vodotokih.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.