Matevž Lenarčič, ki je v ultra lahkem letalu obletel svet, se je po dobrih treh mesecih vrnil domov. Okoli 16. ure je pristal na Brniku. Po pristanku je dejal, da je precej utrujen, a vesel, ker se je letalo dobro obneslo. "Kar dolga pot je to, kar je za letalo problem, še posebej za lahko letalo. A je zdržalo, le manjši problemi so bili vmes," nam je zaupal.
Kot pravi, je zaradi slabega vremena sicer zamudil nekaj priložnosti za še lepše zračne posnetke. Po izkušnji pa je ugotovil naslednje: "Opazil sem, da je svet veliko manjši, kot je bil, nas pa je preveč na svetu. Veliko je vode in drugega bogastva, a ljudje smo ljudje in ga ne znamo razdeliti!"
Lenarčič: Slovenija je ena najlepših držav na svetu!
Po pristanku je povedal, da ni nič najlepšega, da tudi Slovenija ni najlepša, ampak je pa ena od najlepših držav na svetu. "Še lepše bi bilo, če ne bi bilo nikakršnih meja. Jaz z zraka nisem videl nobene meje. Svet je dejansko brez meja, meje so le v naših glavah!" dodaja.
Lenarčič je na Brniku še povedal, da se je velikokrat počutil ogroženega, predvsem zaradi vremena. Na Brniku je sicer pristal prej, kot so pričakovali, prav zaradi vremena. Zaradi slabih vremenskih razmer nad Alpami so morali namreč zadnji del poti nekoliko prilagoditi. "Žal so se vremenske razmere poslabšale in mu onemogočile polet preko Alp v Friedrichshafen. Izboljšanja ne pričakujemo še nekaj dni in zaradi tega se je Matevž odločil, da svojo pot zaključi že danes," so sporočili iz ekipe poleta GreenLightWorldFlight. Z Malte bo priletel naravnost do Brnika.

Na trimesečnem poletu je Lenarčiču uspelo nekaj zares izjemnih podvigov. Premagal je Atlantski in Tihi ocean, pristal na Antarktiki in prečkal Himalajo. Sicer pa je preletel vseh sedem kontinentov in tri oceane ter na poti kar šestkrat prečkal ekvator. Za njim je več kot 100 tisoč kilometrov, vse to z minimalno porabo goriva.
V spodnjih galerijah si poglejte, kaj vse je Lenarčič videl na poti. Namen poleta namreč ni postavljanje rekorda, ampak ozaveščanje ljudi, da živimo na prelepem planetu, ki ga moramo obvarovati. "Samo ljudje, ki se zavedajo sveta, ga lahko ohranijo. Več kot 70 odstotkov Zemljine površine prekriva voda. Ker se nahaja v različnih oblikah, ker ni povsod enako kakovostna in enakomerno razporejena, ima skoraj tretjina prebivalstva omejen dostop do virov pitne vode ali pa ga sploh nima. Skupaj lahko to spremenimo. Fotografije bodo predstavile kraje z veliko pitne vode in kraje brez ene same samcate kapljice. Svet bodo opozorile, da lahko pomanjkanje vode vodi v hujše napetosti kot trgovanje z nafto," so pred začetkom poleta – pravzaprav misije – zapisali na spletni strani GreenLightWorldFlight.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.