Beno Saradžič, slovenski fotograf in filmski ustvarjalec, ki ga je pot vodila v daljni Dubaj, s svojim delom znova polni naslovnice svetovnih medijev. Po novici, da je nominiran za emmyja na področju novic in dokumentarnega filma, in sicer za sodelovanje v projektu Wild Arabia, je v začetku avgusta presenetil z objavo zanimivih fotografij tako imenovane Velike mošeje šejka Zajeda v Abu Dabiju.
Za kaj pravzaprav gre? Slovenec, ki sicer že dolga leta dela v Dubaju, je med selitvijo našel fotografije omenjene mošeje, ki prikazujejo njeno stanje dolgih 12 let nazaj, ko je bila ta še v gradnji. Zanimalo ga je, kako bi mošeja izgledala danes, če bi jo posneli iz povsem istih zornih kotov. Ideja mu ni dala miru in kmalu so nastale fotografije, ki so marsikomu vzele dih.

Kot pravi, je prve fotografije mošeje posnel 29. avgusta in 7. septembra leta 2002. Gradbena dela so se približevala zaključni fazi, zato so pričeli z oblikovanjem in projektiranjem notranje opreme. Takrat Saradžič še ni bil fotograf, pač pa se je ukvarjal s 3D vizualizacijo. "Jaz in sodelavec Massimo Ruggeri sva bila zadolžena za izdelavo serije 3D računalniških grafik. Niso me prosili, da naredim fotografije, a vedel sem, da bi z njimi ekipi olajšal delo," pravi. Ko so bili zgrajeni vsi betonski elementi mošeje, je naredil kopico fotografij iz vseh mogočih zornih kotov, približno pol leta kasneje pa arhitekturno mojstrovino v nastajanju fotografiral še z višine. Mošejo je naslednjič obiskal šele leta 2008, ko je bila zaključena. "Bil sem presenečen nad njenim izgledom. To je bila neverjetno navdihujoča transformacija iz surovega betona v mojstrovino, ki jo vidimo danes," pripoveduje naš sogovornik.
Minila so leta trdega dela, nakar je Saradžič, ki se je v tem času prekvalificiral v fotografa in filmskega ustvarjalca, med selitvijo v Dubaj letos znova naletel na svoje stare fotografije mošeje. "V trenutku, ko sem pregledoval te fotografije, sem prišel na idejo, da bi po vseh teh letih naredil fotografije mošeje iz povsem istih zornih kotov. Odločen sem bil, da to storim, ne glede na to, kako zahtevna bo ta naloga," pravi.

Stare fotografije je naložil na svoj iPad in se odpravil v mošejo. Z njimi si je pomagal pri pravi postavitvi fotoaparata, upošteval pa je tudi informacije o objektivih in lečah, ki jih je uporabljal pred dvanajstimi leti, in točen čas posnetka. Slednje je bilo še kako pomembno, saj so se morale tudi sence ujemati. “Največji izziv je bilo iskanje in prepoznavanje lokacij, s katerih sem posnel fotografije leta 2002 in 2003. Več ur sem hodil po mošeji, da sem našel točne lokacije,” je prizanal. A naposled mu je vendarle uspelo.
Njegove fotografije, ki prikazujejo neverjetno preobrazbo ene največjih mojstrovin v glavnem mestu Združenih arabskih emiratov, si lahko ogledate v zgornji fotogaleriji.
Podelitev nagrad emmy bo potekala 30. septembra v New Yorku, a ogromen uspeh je že sama nominacija
O Saradžiču smo poročali že maja, ko je njegov videoposnetek Združenih arabskih emiratov navdušil prvega moža Dubaja, šejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, ki je takrat na svojem Twitterju objavil povezavo na omenjeni posnetek.
Saradžič, ki sicer sodeluje z velikimi televizijskimi hišami, kot so BBC in Discovery Channel, je s temi posnetki sodeloval tudi pri projektu Wild Arabia, prav s tem projektom pa so se mu odprla vrata v svet prestižnih nagrad. Projekt Wild Arabia in njegovi ustvarjalci, torej tudi Saradžič, so namreč nominirani za nagrado emmy na področju novic in dokumentarnega filma. Kot nam je pojasnil naš sogovorec, bo 35. podelitev omenjenih nagrad potekala 30. septembra v New Yorku. "Nominacija sama je velik uspeh, tako da sem prezadovoljen," je še sporočil Saradžič.
Poleg nominacije za emmyja je bil pred nekaj dnevi nominiran tudi za nagrado na festivalu Cannes Corporate Media $ TV Awards, tokrat v vlogi producenta in snemalca predstavitvenega filma za vlado Abu Dhabija. "Ne vem še, katero nagrado smo dobili, a je že sama nominacija izreden uspeh, saj je bilo v igri več kot 725 predstavitvenih filmov in reklam iz celega sveta," je še pojasnil simpatični Slovenec.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.