Premier Borut Pahor se je s pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem in gospodarsko ministrico Darjo Radić v Velenju sestal s predstavniki tamkajšnje mestne občine in nekdanjih zaposlenih v Vegradu.
Kot je zatrdil, je vlada od prve minute v skladu s svojimi pristojnostmi skušala storiti vse, kar je lahko, da bi poiskala rešitev. Dejal je, tega niso počeli zaradi lastnikov, med katerimi je bila sicer tudi država, pač pa zaradi vseh zaposlenih. "Po številnih sestankih smo ugotovili, da je za slednje najboljša rešitev stečaj. Žal se pristojni za to niso odločili, pač pa so podaljšali agonijo s prisilno poravnavo, na koncu pa se je končalo s stečajem," je dejal in dodal, da je bila njihova prva skrb predvsem skrb za stiske ljudi, sindikatom pa so bili vedno na voljo za pogovor.
Sindikaliste je zaprosil, da mu pisno podajo vse različne informacije, ki so jim na voljo, da pripravijo končno poročilo, ki bo v poduk tudi v vseh ostalih morebitnih podobnih primerih. Ob tem je zatrdil, da bodo v primeru Vegrada glede odgovornosti za nazaj razsojali slovenski pravosodni organi, država pa bo na različne načine skušala reševati stisko delavcev. Po njegovih besedah je tako vlada med drugim v ta namen že nakazala 26.000 evrov Rdečemu križu.
600 izrednih denarnih pomoči
Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak je povedala, da je velenjski center za socialno delo doslej izplačal 600 izrednih denarnih pomoči, zagotovili so tudi izplačila iz jamstvenega sklada v mesecu novembru. Ob tem tuje delavce informirajo o njihovih pravicah, vlada pa bo spremenila socialni sporazum o socialnem zavarovanju z Bosno in Hercegovino, ki sedaj določa, da so do denarnega nadomestila upravičeni le tisti delavci, ki imajo stalno bivališče v Sloveniji.
Zalar je dejal, da je Vegrad zgodba, ki se ne sme ponoviti, saj gre za očiten primer slabega gospodarskega poslovanja, v katerem ne uprava ne nadzorni svet nista ravnala tako, kot bi v skladu z zakonodajo morala. Ob tem pa je povedal, da so vodilni v podjetju kršili tudi kazenski zakonik, zato je dobil trdna zagotovila pristojnega državnega tožilstva, da bodo vsi ti primeri doživeli sodni epilog. "Okrožno državno tožilstvo v Celju mi je sporočilo, da absolutno prioritetno obravnavajo vse primere kazenskih ovadb, ki se nanašajo na poslovanje Vegrada. Gre za veliko število ovadb tako fizičnih kot pravnih oseb, ki bodo procesirani. Kazniva dejanja se nanašajo na področje gospodarske kriminalitete, ki zajemajo kršitve temeljnih pravic delavcev, poslovne goljufije, ponarejanja listin, klasičnih goljufij ter zlorabe položaja," je dejal.
Radićeva je povedala, da je primer Vegrada učna ura za vse, tako za vlado kot za podjetja, lastnike, upnike, pa tudi za delavce. Po njenih besedah so krizne razmere v gospodarstvu povzročile, da bo podobnih razmer še več, zato morajo tudi zaposleni v takšnih podjetjih vedeti, da je v primeru neizplačila plač več mesecev zapored to signal, da je s podjetjem nekaj narobe. Svoje naloge pa bodo morali bolje opravljati tudi nadzorni sveti, je še dodala Radićeva.
Sicer pa je Pahor danes tudi zavrnil očitke, da v Velenju ni obiskal delavcev v samskem domu. Kot je dejal, želi rešiti stiske vseh ljudi, povezanih z Vegradom, ne pa, da bi se prihajal slikat z delavci. "S tem sem se kot predsednik vlade ukvarjal preveč, da bi si dovolil takšne pavšalne očitke," je še dejal.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.