Helikopterske polete na jeseniški bolnišnici so 40 let opravljali na improviziranem heliportu na ambulantni stavbi. Zadnja leta so morali helikopterji pristajati v bližini trgovskih centrov, bolnike pa je do bolnišnice prepeljalo reševalno vozilo, kar je podaljšalo čas nujnih prevozov. Leta 2006 je Splošna bolnišnica Jesenice vstopila v javno-zasebno partnerstvo, v okviru katerega je nastala garažna hiša, na njej pa tudi sodoben heliport.
Po dveletni zamudi zaradi prilagoditve evropskim zahtevam je heliport v začetku letošnjega junija vendarle pridobil uporabno dovoljenje. Namenjen bo tako za potrebe Enote helikopterske nujne medicinske pomoči kot za potrebe Gorske reševalne zveze Slovenije ter za transport bolnikov in novorojenčkov v druge ustanove. Ocenjena tržna vrednost garažne hiše s heliportom je okoli tri milijone evrov. Letno pa na heliportu pristane med 130 in 150 helikopterjev.
Direktor jeseniške bolnišnice Igor Horvat odprtje heliporta vidi kot enega od ključnih dosežkov bolnišnice, ki je pomemben za celotno Gorenjsko. "Omogoča nam hiter, varen, kakovosten pristanek tako helikopterjev kot posadke in pacienta," je poudaril Horvat, ki se mu je po šestih letih in po mnogih težavah z današnjim odprtjem heliporta s srca odvalil težek kamen.
"Bolnišnica na Jesenicah spada med naše najboljše zdravstvene ustanove in ima tudi mednarodni certifikat," pa je ob uradnem odprtju heliporta, ki mu je sledila tudi vaja reševanja, poudaril predsednik republike Danilo Türk. Prepričan je, da se z novim heliportom ustvarja nova raven kakovosti pomoči bolnikom in skrbi za reševanje življenj. "To je dogodek nacionalnega pomena," je poudaril.
Türk si želi, da bi si v Sloveniji zadali bolj ambiciozen načrt za dolgoročno prihodnost in razvoj bolnišnic. "Tega smo se odvadili, ker smo pred desetletjem vzpostavili stanje, ki je zadovoljivo, ko gre za število bolnišnic, ampak razvoj gre naprej in tu na Jesenicah vidimo, kako se v skromnih pogojih da najti imenitno rešitev," je dejal in dodal, da si želi bolj strateškega in dolgoročnega razmišljanja o razvoju mreže slovenskih bolnišnic.
Da bi bili tovrstni heliporti potrebni tudi v drugih slovenskih bolnišnicah, je izpostavil pomočnik vodje oddelka pilotov v letalski policijski enoti Aleš Strgar, ki je spomnil, da v bližini ljubljanskega kliničnega centra pristajajo kar na tleh, potem pa je treba bolnika pretovoriti v reševalno vozilo in ga odpeljati na urgenco. "Jeseniški heliport vidimo kot prvi korak in upamo, da se bodo tudi ostale bolnišnice opremile s takimi ali podobnimi heliporti, ki so nujni in jih imajo povsod po svetu," je poudaril.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.