Praznovanje velike noči, največjega in najstarejšega praznika krščanstva, se je začelo 16. marca na cvetno nedeljo. Danes, na veliki petek, je strogi post, z njim pa se postni čas, ki se je začel na pepelnično sredo, zaključuje. Veliki petek je edini dan v cerkvenem letu, ko ni svete maše. Ta dan se kristjani spominjajo Kristusovega trpljenja in smrti na križu, s katero jih je, kot verujejo, odrešil.
Kristjani se z molitvijo križevega pota in z obredi velikega petka, med katerimi pomemben del zavzemajo prošnje za vse potrebe in čaščenje križa, spominjajo Kristusovega trpljenja in smrti na križu. Ob tem pa so se po vsem svetu izoblikovali posebni praznični običaji.
Med kraji, kjer je najbolj slovesno, je Rim. Tam papež Benedikt XVI. vodi križev pot, že sinoči pa je umil noge dvanajstim duhovnikom, tako kot je to storil Jezus pri zadnji večerji z apostoli.
Na tisoče kristjanov se je zbralo tudi v Jeruzalemu. Nekateri hodijo z lesenimi križi po ulici Via Dolorosa v spomin na Jezusov križev pot, drugi se zbirajo v baziliki sv. groba. Zaradi strahu pred napadi so poostrili varnostne ukrepe, v mestu za miren potek praznikov po zagotovilih policije skrbi več tisoč ljudi.
Na svojevrsten način praznik obeležujejo v filipinskem kraju San Pedro Cutud. Tam se vsako leto pred veliko nočjo številni moški pribijejo na križ. Letos jih je to storilo devetnajst. Enajst se jih je onesvestilo, ko so jim v roke in noge zabijali žeblje. Še več ljudi se udeleži sprevoda po ulicah, med katerim se do krvi bičajo. Tradicija se je začela leta 1962. Majhna slovesnost je kmalu postala deležna pozornosti medijev in v Cutud so začele prihajati množice turistov. Čeprav Cerkev takšnemu početju nasprotuje, so se krvavi obredi kmalu začeli širiti po Filipinih. V provinci Balucan sta se tako pustila križati 18-letno dekle in 15-letni fant. Podobne obrede izvajajo tudi Indonezijci.
V Mehiki prav tako z bolečinami obujajo spomin na Kristusovo smrt na križu. Verniki v kraju Taxco tako na hrbtu nosijo butare iz trnovih vej, drugi po ulicah nosijo lesene križe in se med potjo bičajo.
Na Madžarskem pa 'nastradajo' mlada dekleta. Fantje namreč nanje zlivajo polna vedra vode. Običaj se je ohranil še iz poganskih časov.
Zanimivo pa je tudi na jugu Španije. Procesije spokornikov, oblečenih v dolge obleke s koničasto kapuco, si ogleda na tisoče ljudi.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.