Vreme se je po vsej Sloveniji umirilo, imajo pa marsikje zaradi obilnega deževja in sneženja še vedno velike težave, odstranjevanje posledic obilnih padavin pa še poteka. Ponekod na območju Krškega in Celja so še vedno brez električne energije, posamezne lokalne ceste so poplavljene in neprevozne, pretoki rek Krka, Sava in Vipava so še visoki.
Medtem ko prebivalci na prizadetih območjih odpravljajo posledice poplav, zavarovalničarji na terenu ocenjujejo škodo, ki bo kot kaže še posebej velika na Goriškem in Vipavskem.
Zaradi poškodovanega električnega omrežja je bilo v zadnjih dveh dneh brez elektrike kar 57 tisoč gospodinjstev, največ na območju Celja, Ljubljane in Maribora. Posledice ponekod še odpravljajo, zato so gospodinjstva še vedno brez elektrike.
Na območju Elektro Celja je po zadnjih podatkih brez električne energije še okrog 2500 odjemalcev. Večina oziroma 2400 odjemalcev je na območju distribucijske enote Krško, predvsem na območju Mokronoga. Na območju Celja pa je brez električne energije še 49 odjemalcev, predvsem na območju Rimskih Toplic. Na območju Elektra Ljubljana je bilo danes sredi dneva brez elektrike še približno 1800 odjemalcev, na območju Elektra Maribor pa po zadnjih podatkih okoli 1489 odjemalcev.
Gasilci PGD Slovenske Konjice so zaradi prvega snega imeli polne roke dela
Narasle vode uničevale stanovanjske prostore
Reka Vipava, ki je v soboto prestopila bregove in poplavila kraje ob spodnjem toku, se je umaknila v strugo, večje nevšečnosti zaradi obilnega deževja pa je tokrat povzročala visoka podtalnica.
Čeprav je danes na severu Primorske že posijalo sonce, prizori niso nič kaj lepi. Po besedah poveljnika tamkajšnje Civilne zaščite Sama Kosmača so namreč zdaj posledice divjanja vodne ujme še toliko bolj vidne. "Najhuje je seveda ljudem, ki so jim narasle vode ali deroči hudourniki uničili, premnogim vnovič po dveh letih, stanovanjske prostore," pravi Kosmač. Dodaja, da se t. i. stoletne vode očitno na tem koncu Slovenije pojavljajo bistveno pogosteje. Voda je zalila tudi marsikateri poslovni prostor oziroma proizvodne hale.
Po Kosmačevih besedah so številne ceste poškodovane, grozijo pa tudi zemeljski plazovi. "Skratka, narava je še enkrat več pokazala vso svojo moč in nas znova opozorila, da bo treba veliko več truda in predvsem sredstev nameniti ureditvi krajine," je opozoril Kosmač.
Za kakršne koli ocene o škodi je še prezgodaj, je povedal Kosmač, saj bodo marsikje posledice vidne šele po temeljitem čiščenju. Vseh poplavljenih objektov je bilo na severnem Primorskem 470. Od tega jih je bilo največ poplavljenih v občini Renče (176) in v občini Nova Gorica (156). Na delu je bilo v preteklih dneh 466 gasilcev, pripadnikov enot CZ in drugih služb.
Zavarovalničarji še ocenjujejo škodo
V zavarovalnici Adriatic Slovenica ocenjujejo, da so največ razdejanja povzročile narasle vode, zlasti reke Vipave in njenih pritokov, drugje po državi pa sneg. "Prve ocene škode kažejo, da lahko pričakujemo večje posledice kot pred dvema letoma, saj so poplave rek in pritokov na Goriškem prizadele tako številne stanovanjske in poslovne objekte kot tudi poškodovale vrsto avtomobilov, ki so obtičali v naraslih vodah," so sporočili. Zavarovancem svetujejo, naj ne hitijo in naj najprej poskrbijo za to, da se škoda ne bi povečevala. Prijave bodo sprejemali tudi v prihodnje, največ pa jih pričakujejo po praznikih, v petek in soboto.
Iz Zavarovalnice Maribor so sporočili, da škoda verjetno ne bo večja kot pol milijona evrov. V Triglavu pa pravijo, da bi bila lahko po prvih ocenah škoda prav tako dva milijona evrov.
Preberite si, kje vse so v zadnjem dnevu potrebovali pomoč.
Pretoki rek se umirjajo
Kot so zapisali na Agenciji RS za okolje, še vedno poplavlja Krka. Sava v Zasavju poplavlja le še na izpostavljenih mestih, prav tako Ljubljanica na Ljubljanskem barju. Poplavljene površine na kraških poljih Notranjskega in Dolenjskega krasa se bodo po napovedih začele zmanjševati v prihodnjih dneh.
Medtem je zjutraj poplavljalo morje. Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je morje v Piranu okoli 7. ure zaradi povišanega plimovanja zalilo nižje ležeče predele obale, delno Prešernovo nabrežje in ozek pas cestišča na Cankarjevem nabrežju. Na Punti je zaradi sunkov burje morje poškropilo sedem parkiranih osebnih vozil. Ob 7.23 pa je zaradi povišanega plimovanja morje prestopilo rob obalne črte tudi v Kopru. Morje je delno zalilo le pomol na Ukmarjevem trgu.
Sneg polomil številna drevesa
V številnih krajih po državi pa je težave povzročal sneg. Iz zavoda za gozdove so sporočili, da je sneg v večjem delu Slovenije polomil posamezna drevesa na gozdnih robovih, ob cestah in v mlajših gozdnih sestojih. "Poškodovana so zlasti tanjša nestabilna drevesa listavcev z nesimetričnimi krošnjami, s katerih še ni odpadlo listje. Na debelejšem drevju so odlomljene posamezne veje," pravijo na zavodu. Na najbolj prizadetih območjih na Dolenjskem, Notranjskem, na Posavskem in Celjskem območju ter ponekod na Gorenjskem je sneg poškodoval oz. prevrnil tudi posamično debelejše drevje listavcev, zlasti na razmočenih pobočnih legah.
Strokovni delavci zavoda bodo predvidoma v naslednjih dneh pregledali ogrožena območja in podali točnejšo oceno škode.
Odpravili težave v omrežju Simobila
Na Dolenjskem in v Zasavju pa so od včeraj imeli težave s Simobilovim omrežjem. Drevo je namreč padlo na daljnovod in tako poleg električne napeljave poškodovalo tudi optični kabel. Dopoldne so delavci uspeli odpraviti električne težave, nato pa so okoli 13. ure popravili še optični kabel in tako rešili težave Simobilovega omrežja.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.