"Gre za edini tovrstni akvarij na svetu in največji akvarij v Sloveniji, s čimer v Postojnski jami spet orjemo ledino tako s svojo ponudbo kot tudi s tehnološkimi rešitvami," pravi direktor družbe Turizem Kras Matjaž Berčon. Akvarij je iz stekla, pločevine, jekla in betona. Dolg je sedem metrov, širok 2,4, visok okoli 2,5 metra in ima prostornino 21,6 kubičnega metra. Napolnjen je z jamsko kapnico, vodo, ki se zbira v jami in ima lastnosti voda naravnega življenjskega okolja človeške ribice.
Slavko Polak iz Notranjskega muzeja Postojna je prepričan, da je prikazovanje človeške ribice javnosti koristno zaradi ozaveščanja o posebnostih, pomenu in ogroženosti te edinstvene živalske vrste. Zaveda pa se, da je zaradi njenih specifičnih potreb treba izpolnjevati stroge mednarodne predpise. "Nov sodoben akvarij v Koncertni dvorani zadosti vsem zahtevam: v njem bo neprenehoma krožila naravna jamska voda, vsaj en kubični meter na vsako ribico v akvariju, s pomočjo sigastih kosov iz reke Pivke pa živalim v akvariju simuliramo naravno okolje," pojasnjuje.

Bi postali prijatelji človeške ribice?
Akvarij so odprli v okviru druženja družin Dan kulture in atrakcij, ki ga letos pri Postojnski jami četrtič prireja Življenjska zavarovalnica KD Življenje.
V jami je na ogled tudi največja knjiga vtisov na svetu, ki meri 2,2 x 1,6 metra. Vanjo obiskovalci lahko napišejo svoje vtise ali se podpišejo in s tem postanejo prijatelji človeške ribice. Knjiga, ki tehta 138 kilogramov, se poteguje za vpis v Guinessovo knjigo rekordov. Letos bo krožila po več dogodkih, s čimer bodo pri KD Življenje simbolno zaznamovali leto, v katerem Ljubljana nosi naziv svetovne prestolnice knjige.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.