Ljubljanska občina je začela kampanjo proti plastičnim vrečkam s sloganom "Nisem večna, sem pa zato manj tečna. Sem biološko razgradljiva vrečka."
Cilj kampanje je osveščanje o škodljivem vplivu plastičnih vrečk na okolje – te za razgradnjo v naravi potrebujejo kar do 100 let. Biološko razgradljive vrečke pa skupaj z vsebino razpadejo v kompost, ki je osnova za rast novih rastlin, s čimer se zaključi naravni ciklus, kar pomeni, da ne predstavljajo dodatne obremenitve za okolje, so sporočili iz občine.
Ob tej priložnosti so danes skupaj z Javnim podjetjem Ljubljanska parkirišča in tržnice najemnikom stojnic na tržnicah razdeljevali biološko razgradljive vrečke. Več v fotogaleriji.
Po besedah vodje občinskega oddelka za varstvo okolja Nataše Jazbinšek Seršen želijo vse plastične vrečke postopoma nadomestiti z okolju prijaznimi. Opozorila je namreč, da posameznik letno porabi kar od 150 do 300 vrečk, kar je za okolje zelo obremenjujoče. Dejstvo, da je Ljubljana letos Zelena prestolnica Evrope, pa je po njenih besedah priložnost, da predstavijo vse dobre prakse in spodbujajo meščane k še bolj okolju prijaznim aktivnostim.
Direktorica Javnega podjetja Ljubljanska parkirišča in tržnice Mateja Duhovnik je pojasnila, da bodo odslej na vseh ljubljanskih tržnicah, s katerimi upravljajo, začeli z uporabo biološko razgradljivih vrečk. Že danes so jih med prodajalce na tržnicah razdelili 127.000. Gre za vrečke iz koruznega škroba, ki so biološko razgradljive iz za razliko od plastičnih vlečk ne bodo onesnaževale okolja, je ponovila.
Vrečke bodo od januarja dalje plačljive, zato po besedah Duhovnike pričakujejo, da se bodo meščani po nakupih odpravili z lastnimi košarami oz. vrečami, ki jih bodo prinesli od doma. "Želimo si, da bo prehod na ekološko sprejemljivejšo vrsto nosilnih vrečk čim hitrejši, prav tako upamo, da jih bodo uporabniki z veseljem sprejeli, saj bomo na ta način vsi prispevali k ohranitvi čistejšega okolja za naše zanamce," je sklenila Duhovnikova.
Prodajalci pozdravili kampanjo
Okolju bolj prijazne vrečke pa so že pozdravili prodajalci. Kot je dejala en izmed njih, Marjeta Žabjek, se kmetje že desetletja ukvarjajo s pridelavo sadja in zelenjave na naravi prijazen način. To so jim omogočili predniki in prav je, da tudi sami naslednjim generacijam omogočijo čisto okolje. "Pozdravljamo uvedbo biološko razgradljivih vrečk, kajti v tem je prihodnost," je dejala.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.