Da, tudi Slovenija ima svojo mornarico in svoje dejavnosti po besedah kapetana fregate Andreja Androjine lahko izvajajo s plovili mornariškega diviziona. "Govorimo v smislu patruljne ladje Ankaran 21 in z gumijastimi čolni,“ je razložil Androjina. Glavni nalogi mornarice sta zavarovanje in kontrola plovne poti do strateškega pristanišča Luke Koper.
S svojimi sistemi lahko zaznavajo vsa plovila, večja od 300 bruto registrskih ton. Ostala plovila na morju spremljajo vizualno in tudi s pomočjo radarjev, ki so nameščeni na obali. S posebnimi sistemi pa imajo celovit nadzor tudi nad dogajanjem v slovenskem morju. In tako slovenska mornarica točno ve, kaj je največji potopljeni objekt v slovenskem morju. To je nemška transportna ladja, ki je dolga 50 metrov. Ladja je obrnjena na bok, njeno fotografijo pa so posneli s hidrografskim sonerjem.
Potapljači pomagajo tudi pri reševanju pod vodo in poleg tega, da utopljence iščejo pri nas, pomagajo tudi v tujini. Tako so denimo na Kosovem iskali dečka, ki je utonil v reki.
Mornarica se sicer veseli tudi novega ruskega večnamenskega plovila, ki ga bo prevzela konec leta. "S tem plovilom bomo bistveno povečali naše zmogljivosti,“ je dejal Androjina, ki pravi, da bo to velika pridobitev ne samo za njihovo enoto, pač pa tudi za vso državo. S tem plovilom bo namreč mogoče opravljati vrsto nalog, ki jih trenutno v določenih vremenskih pogojih ne morejo. "Omogočalo nam bo še vrsto nalog, kot so iskanje in reševanje na morju, zaščita in reševanje ter pomoč pri določenih ekoloških nesrečah,“ je še izpostavil Androjina.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.