Bralka nas je opozorila, da je v četrtek pred TPC Murgle opazila avtomobil, v katerem je bilo več pasjih transporterjev. "Seveda sem doživela šok, ko sem v njih videla zaprte pse, brez vode seveda, z jezički do tal,“ opisuje. Okoli 16. ure je bilo namreč zelo vroče. V bližnjem lokalu je povprašala, čigav avtomobil je, a ji nihče ni odgovoril, zato je poklicala policijo. Povedali so ji, da so trenutno vse patrulje zasedene, ker prioritetno obravnavajo reševanje človeških življenj, in da bodo prišli takoj, ko bodo lahko.
Na PU Ljubljana so za 24ur.com potrdili, da jih je anonimni prijavitelj o parkiranem vozilu obvestili okoli 15.50. "Policisti so pred tem opravljali druge naloge s področja javne varnosti. Na kraju dogodka so bili ob 16.27, to je v povprečnem reakcijskem času za interventne dogodke, ki nimajo elementov nujnosti, vendar vozila ni bilo več na kraju. Zdaj preverjamo okoliščine in zbiramo obvestila glede primera,“ so zapisali.
Bralka opisuje, da sta lastnika psov iz lokala prišla šele čez dobro uro in pol. Povedala jima je, da je poklicala policijo, in ju vprašala, zakaj tako ravnata s psi. Naletela je na odgovor, naj se ne vtika, pač pa naj se briga zase.
To je le ena od nesrečnih zgodb, primer mučenja živali, pred katerimi opozarjamo vsako poletje. Če boste naleteli na podoben prizor, ne stojte križem rok, obvestite policijo.
Policija ima določena pooblastila v zvezi z Zakonom o zaščiti živali. Določbe, kdaj lahko ukrepa, so predvsem s področja zavarovanja nevarnih živali (npr. pes brez povodca). V zgornjem primeru pa policija na kraju dogodka ugotovi dejstva in okoliščine ter o tem obvesti pristojno veterinarsko inšpekcijo, saj je nadaljnji postopek v njihovi pristojnosti. Če pri postopku ugotovijo znake kaznivega dejanja mučenja živali, policija začne predkazenski postopek in o svojih ugotovitvah obvesti pristojno tožilstvo.
Voda, zrak in zaščita pred soncem
Živali – tako domači ljubljenčki kot rejne – se zaradi visokih temperatur soočajo s težavami, ki jih je s pravilnim ravnanjem mogoče olajšati ali celo odpraviti. Naslednji nasveti Veterinarske uprave RS (Vurs) vam bodo v pomoč:
Skrbnik mora redno preverjati, ali imajo njegove živali nemoten dostop do vode. K temu sodi redno preverjanje vodovodnih sistemov v hlevih kakor tudi zagotavljanje vode za pse in mačke.
Temperatura in kakovost zraka v hlevih z intenzivno rejo lahko v poletnih mesecih resno ogrožata zdravje in dobrobit živali. Skrbnik mora poskrbeti za ustrezno zračenje objektov za rejo živali.
Zagotavljanje sence pomeni zaščito pred vremenskimi vplivi. Ta je še posebej pomembna pri psih, ki so privezani, saj je pri njih omejena možnost umikanja z direktnega sonca. Pri prašičih, ki jih redijo v sistemih z izpustom ali v prostih rejah, lahko pride do sončnih opeklin, kar je prav tako treba preprečiti. Na zagotavljanje zaščite pred neposrednim soncem je treba misliti tudi pri organiziranju paše. Živali morajo imeti na pašniku dostop do vode in možnost umika v senco, bodisi naravno (drevesa) ali umetno (nadstrešek)
V primeru vročinskega udara moramo žival nemudoma premakniti v zračen prostor ali senco in ohlajati z vodo (tuš, gumijasta cev, reka, jezero, morje ...), glavo naj ima dvignjeno, ko žival ohladimo, poiščemo najbližjo veterinarsko pomoč.
KOMENTARJI (327)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.