Slovenska vojska je s slovesnim dvigom zastave prevzela v upravljanje vojaško ladjo Triglav. Največja mornariška pridobitev bo le še danes zasidrana v ruskem črnomorskem pristanišču Novorosisk, že jutri pa bo dvignila sidro in odplula proti Sloveniji.
Domov bo prispela naslednjo nedeljo, torej po dobrem tednu plovbe. Pot jo bo vodila preko Črnega morja in nato skozi ožino Bospor in Dardanele, kjer se bo zaradi zahtevnosti plovbe in gostega ladijskega prometa na ladjo vkrcal pilot, nato mimo grških otokov po Egejskem morju do Krete, kjer bodo ladjo natočili gorivo in obnovili zaloge hrane, in zatem preko Jonskega in Jadranskega morja do Kopra. "Z Luko Koper so potekali pogovori, tudi danes še potekajo, tako da bo ladji zagotovljen privez,“ je v oddaji Svet na Kanalu A povedal kapitan fregate Andrej Androjna.
Na Triglav smo zelo ponosni, je poudaril in dodal, da pridobitev ni pomembna le za vojsko, ampak tudi za državo. Očitke, da je 49-metrska ladja prevelika za slovensko morje in premajhna za zahteve zveze Nato, zavrača. Uporabljali jo bomo za tri namene: vojaško-obrambnega, zaščitno-reševalnega in pedagoško-raziskovalnega, je naštel. In kaj to pomeni? Triglav bo omogočal iskanje in reševanje ponesrečencev na morju, posredovala bo lahko v primeru onesnaženja morja, na primer ob morebitnem izlivu nafte, hkrati pa bo tudi edino plovilo pri nas, sposobno prevoza in polaganja morskih pregrad oziroma baraž, je pojasnil Androjna.
Ladjo je Slovenija dobila od Rusije kot del klirinškega dolga.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.