Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije je danes na ploščadi pred stavbo Gospodarske zbornice Slovenije organiziral protestni shod, s katerim bo opozoril na nesprejemljivost odpovedi kolektivne pogodbe dejavnosti s strani organov GZS in Združenja delodajalcev Slovenije. Na shod so povabili tudi kolege iz drugih sindikatov.

Sindikati: Ni mogoče izključiti niti generalne stavke!
Sonja Kos, sekretarka Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije, je poudarila, da je bila odpoved kolektivne pogodbe popolnoma legitimna, a mnogo prenagljena odločitev s strani predstavnikov delodajalcev. Kot pravi, so člani sindikata razočarani nad enostransko odpovedjo kolektivne pogodbe. "S tem so porušili socialni dialog," je prepričana.
Protestnemu shodu se je pridružil tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič, v podporo pa je sindikat KNG prav tako pozval tudi kolege iz vodstev sindikatov dejavnosti zasebnega sektorja. "Obsojamo enostransko odpoved koalicijske pogodbe," je bil jasen Semolič. Kot pravi, gre za namero, s katero bi nekateri dosegli večji dobiček. Kot pravi, gre za gospode, ki so uničili že mnogo dobrih slovenskih podjetij. "To, kar ponujajo, je pot konflikta," pravi in dodaja, da očitno menijo, da je zdaj zaradi prestrašenega delavstva pravi čas za vsiljevanje nove kolektivne pogodbe, ki bo kratila delavske pravice. "Mi vemo, kam to pelje, in sicer v nova odpuščanja," je prepričan Semolič. Pravi, da se želi ta "virus" razširiti tudi na druge panoge, a da se bodo sindikati ostro uprli. "Ni mogoče izključiti niti generalne stavke!" je še dejal.
Sindikat se je v zvezi z odločitvijo organov GZS in ZDS o odpovedi kolektivne pogodbe dejavnosti 3. julija tudi pisno obrnili nanje. V dopisu so med drugim poudarili, da je takšna odločitev zelo negativno presenečenje, še posebej glede na predhodno oceno, da je v dejavnosti kemične in gumarske industrije vzpostavljena zadovoljiva raven dialoga med socialnimi partnerji.

Medtem pa sta Združenje kemijske industrije pri GZS in Sekcija za kemijo pri ZDS v obrazložitvi svojih dejanj navedla sprejetje novele zakona o delovnih razmerjih ter spremenjene razmere poslovanja. "Obstoječa kolektivna pogodba se namreč glede na veljavne določbe uporablja do 30. marca 2014," so navedli in izrazili pričakovanje, da bodo v konstruktivnem dialogu s sindikati oblikovali in sprejeli novo panožno kolektivno pogodbo.
Argumenti organov GZS in ZDS so po mnenju sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije preveč pavšalni, da bi lahko upravičili takšne poteze, kot je odpoved kolektivne pogodbe dejavnosti. Današnji protest bo zato po njihovem mnenju protest za socialni dialog, ki temelji na transparentnosti in medsebojnem spoštovanju socialnih partnerjev.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.