Ob vstopu v novo leto ljudem okoli nas navadno zaželimo obilo sreče, a resnica je ta, da moramo zanjo poskrbeti tudi sami. Da bi se srečno končale tudi vse letošnje dogodivščine ljubiteljev belih strmin, je tudi v začetku tega leta ministrstvo za notranje zadeve v sodelovanju s Smučarsko zvezo Slovenije pripravilo aktivnosti za varnejše smučanje. Danes so tako smučarske proge v Kranjski Gori zasedli številni demonstratorji Zveze učiteljev in trenerjev smučanja, trenerji smučanja, nadzorniki, policisti in drugi, ki so pod geslom "Le varna smuka je užitek" obiskovalcem smučišč dokazovali, kako pomembno je ustrezno znanje in obzirnost do drugih udeležencev na smučiščih.
Zalar: Ne le s cest, alkohol moramo spraviti tudi s smučišč
Smuči si je nadel tudi Aleš Zalar, pravosodni minister, ki opravlja tudi funkcijo ministra za notranje zadeve. "Na naših smučiščih se še vedno zgodi preveč nesreč. Letos bo policija posebej poostreno izvajala določene kontrole na smučiščih, zlasti v razmerju do domnevno alkoholiziranih smučarjev," pravi in dodaja, da želijo alkohol spraviti ne le s cest, pač pa tudi s smučišč. "Kljub temu glavni pomen te akcije ni represija, pač pa želja po ozaveščanju vseh tistih, ki radi smučamo, da se s strmin spustimo na način, s katerim ne ogrožamo sebe in ne ostalih," pravi. Ob tem je izpostavil tudi pomen pravilnih tehnik smučanja in obzirnost do drugih. "Če smo obzirni do drugih, je velika verjetnost, da ne bo prišlo do nesreč," pravi.
"Na smučiščih smo predvsem takrat, ko je obisk največji. Takrat je tudi največja verjetnost, da pride do situacije, ki jo policisti moramo obravnavati," nam je zaupal policist na smučišču in pomočnik komandirja v Kranjski Gori Damjan Lepoša in dodal, da so prisotni predvsem iz preventive.
Njihovo delo se od dela nadzornikov razlikuje po tem, da nadzorniki skrbijo za red in varnost na smučišču, pristojnost policije pa je predvsem obravnava nesreč z resnimi poškodbami ter ugotavljanje vožnje smučarjev pod vplivom alkohola. V Kranjski Gori so lani kaznovali enega pijanega smučarja, nam je še zaupal naš sogovornik. Na naše vprašanje, kako dobri smučarji so policisti, je odgovoril, da nekateri boljši, drugi slabši, predvsem pa vsi varni.
Nadzorniki ne počivajo
"Hitra vožnja je največji problem. Še posebej zaradi smučarjev, ki ne znajo smučati dovolj dobro. Kaznujemo jih ali z odvzemom karte, če pa ne gre drugače, pa z drugimi ukrepi," pravi Miha Kokalj, nadzornik na smučišču. Kazen je lahko odvzem vozovnice ter prepoved smučanja in 200 evrov kazni. Kaznujejo lahko tudi starše, katerih otroci, stari manj kot 14 let, ne nosijo čelade. Ta globa znaša 100 evrov.
Danes so tako pristojni med drugim poudarili tudi pomen dela nadzornikov in izdali posebno brošuro o njihovih nalogah in pristojnostih. Prav zaradi dela slednjih je na smučiščih prisotna večja smučarska kultura, smučišča postajajo bolj prijazna, zgodi se manj nesreč, če pa se te zgodijo, je odzivnost hitrejša, še pravijo predstavniki notranjega ministrstva.
Dober razlog za nadaljevanje aktivnosti in nadzora na smučiščih so statistike. V primerjavi s preteklimi leti se je namreč po podatkih policije v zadnjih treh letih na smučiščih zgodilo več nesreč, kar lahko povezujemo tudi z novo tehniko smučanja. V lanski smučarski sezoni, ko je vsa slovenska smučišča skupaj obiskalo približno 1.190.000 obiskovalcev, se je na primer zgodilo kar 1247 nesreč, od tega je imelo 1176 smučarjev lahke poškodbe, 69 smučarjev je bilo hudo poškodovanih, dva smučarja pa sta umrla. Leto prej sta inšpektorat RS za notranje zadeve in policija zabeležila 1273 nesreč na naših smučiščih.
Zaradi velikega števila nesreč je nujno potrebno ozaveščanje vseh udeležencev smučišč o pomenu ustreznega znanja smučanja oziroma deskanja in o upoštevanju mednarodnih FIS pravil.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.