Konkretnih številk, koliko živali je prizadetih zaradi suše, trenutno še ni, je za 24ur.com pojasnil tiskovni predstavnik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Robert Peklaj. ''Upamo, da bo normalna jesen to škodo zelo omejila ali pa posledic suše kar se tiče živali niti ne bo,'' je povedal in pojasnil, da bi lahko z zamikom, če se bo trava po morebitnem dežju opomogla, opravili tudi tretjo košnjo. Dodal je, da bi se pri kakšnih živalih, ki potrebujejo specifično krmo, res lahko pojavile težave. In te že beležijo v Kobilarni Lipica in Društvu za zaščito konj.
V Društvu za zaščito konj, ki deluje le na podlagi prostovoljnih prispevkov in donacij, so do sedaj nekako še zmogli, zdaj pa nujno rabijo finančna sredstva za nakup krme. Trenutno imajo na štirih lokacijah – v Orovi vasi pri Polzeli, na Krtini pri Domžalah, dve lokaciji pa sta v Velenju – v oskrbi 18 konj, ki k njim prihajajo shirani, izmučeni, ranjeni, pretepeni, lačni in žejni. ''K nam prihajajo žrebički, ki so jim mame poginile ob porodu, konji, ki jih ljudje mučijo in se nad njimi izživljajo na vse mogoče načine. Pri nas najdejo mir, toplino in ljubezen, in ko so dovolj pri močeh, tudi nov, dober in skrben dom,'' je za 24ur.com pojasnila predsednica društva Natalija Nedeljko.
Večinoma konje dobijo od inšpekcije, nekatere rešijo tudi sami. Potem ko konje oskrbijo, pozdravljenim živalim najdejo nove domove. Do sedaj so rešili že okoli 80 konj, od tega jih je okoli 65 šlo v posvojitev, je povedala Nedeljkova. Konji s posebnimi potrebami, ki jih ne morejo oddati v posvojitev, pa dom najdejo na Krtini.
Kaj potrebujejo in kako lahko pomagate?
Nujno bi potrebovali okoli 4000 evrov za nakup okoli 20 ton sena (okoli 80 do 100 okroglih bal sena) za oskrbo pozimi, rabili bi še 15 kubičnih metrov žagovine, je dejala predsednica društva. ''Seno je rezervirano, dobavitelji bodo 14 dni počakali s tem senom, kolikor bomo zbrali, toliko bomo lahko kupili,'' je pojasnila. Sredstva lahko darujete na njihov tekoči račun (TRR odprt pri Banki Koper št.: SI56 1010-0005 0589 375). ''Dva evra pomenita eno kocko sena, kolikor en konj potrebuje na dan,'' je dejala.
Pomagate pa lahko tudi z balami sena. ''Seno, slama, žagovina, vse to je zlata vredno,'' je dodala in pojasnila, da je dobrodošla kakršna koli pomoč. Še veliko stvari namreč rabijo tudi za ureditev rehabilitacijskega centra v Orovi vasi, tako rabijo barve za ograje, žlebove na hlevu, lepilo za polaganje ploščic …
Pomagate lahko tudi s posvojitvijo na daljavo. Mesečna oskrba enega konja, odvisno sicer od njegovega zdravstvenega stanja, stane od 150 evrov naprej, je razločila Nedeljkova.
Dan odprtih vrat v rehabilitacijskem centru
Letošnji že tretji dan odprtih vrat Društva za zaščito konj in ostalih živali bo 29. in 30. septembra v rehabilitacijskem centru v Orovi vasi pri Polzeli. Tam so nastanjeni konji, ki potrebujejo daljši čas okrevanja, ki so bili poškodovani, trpinčeni, psihično in fizično izmučeni. V teh dneh so rešili kobilo s 3,5-mesečno žrebico. Kobila je bila tako shirana, da je komaj stala, videle so se vse kosti, kopita že zelo dolgo niso bila urejena, je razlagala Nedeljkova.
Žrebico je čakal zakol, kobila se je z vsemi silami borila za preživetje, a je že izgubljala mleko. Po prihodu v društvo sta se komaj najedli sena, dobili sta vitamine in minerale in vse potrebno, da si opomoreta. Kobila spet dobiva mleko. Obe lahko končno normalno živita in dihata, je povedala le eno izmed zgodb konj, ki jih dobijo v oskrbo.
Seno potrebujejo tudi v Lipici
Zaradi hude suše bo Kobilarna Lipica letos ostala brez drugega odkosa sena, trava je porumenela, ožgana, zato niti ne raste več. Prav zato mora Kobilarna Lipica za 190 konj, ki so na paši, vsak dan na pašnike dovažati seno, kar pa v običajnih letih ni treba. Da bi nadomestili izgubo, potrebujejo od 400 do 450 velikih okroglih bal sena. ''V presušeni kraški regiji je seno nemogoče nabaviti, sena preprosto ni,'' so pojasnili v kobilarni.
Poudarili so, da so v kobilarni že ves čas suše izvajali restriktivne ukrepe, med drugim živali krmijo z minimalnim obrokom sena, temu prilagajajo tudi sestavo obrokov. Da lipicanci ne bi trpeli lakote, je kmete, ki jih suša ni tako zelo prizadela, k darovanju sena pozval tudi kmetijski minister Franc Bogovič, ki je tudi sam daroval tri bale oziroma tono sena. Pet bal bo podaril tudi državni sekretar za kmetijstvo Branko Ravnik.
Iz Kobilarne Lipica so naknadno za 24ur.com sporočili še, da so po prvih objavah v medijih že dobili prve, zelo pozitivne odzive. "Zagotovljenih imamo 10 velikih okroglih bal sena oziroma nekaj več kot tri tone sena. Če bo akcija napredovala s takim tempom, bomo v mesecu dni zbrali 300 bal sena. Upamo, da bodo tudi današnje objave v medijih prispevale k dobremu odzivu slovenskih kmetov in ljubiteljev lipicanca," pravijo v omenjeni kobilarni.
V Lipici so poudarili, da glavni razlog za akcijo ni cena sena, ampak dejstvo, da sena na trgu sploh ni. "Naša bojazen ni vezana na ceno sena, ampak na vprašanje, ali bomo seno sploh lahko zagotovili," pravijo. Za zdaj še ne morejo oceniti, koliko bo kobilarno v takih razmerah lahko stal nakup 450 bal sena, če bo treba, pa bodo seno iskali tudi na trgu in ga odkupovali po tržnih cenah. "Vsekakor bomo živali še naprej krmili z uravnanim krmnim obrokom," so zagotovili.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.