Slovenski smučarski skakalci so spet dokazali, da sodijo v sam svetovni vrh. Ne le Peter Prevc, ki je pometel z vso konkurenco, odlično so se odrezali tudi drugi naši skakalci. In vsi ti dobri rezultati, ki jih žanjejo slovenski orli, prispevajo k temu, da se vse več mladih odloča, da bi se poskusili v smučarskih skokih.
V sam vrh najuspešnejših klubov v Sloveniji sodi tudi SK Triglav, kjer so se prvih skokov učili tudi najboljši slovenski skakalci, med njimi Peter Prevc, Primož Peterka, Robert Kranjec, Nejc Dežman in ostali. Trener omenjenega kluba Anže Brankovič je povedal, da je zanimanje za skoke v zadnjih dveh letih v porastu. ''Največji razlog v tem obdobju je Peter Prevc, kaj bo sedaj ob njegovem stopnjevanju rezultatov in dolgih skokov, pa …. številka zagotovo ne bo manjša,'' je povedal.
Sicer pa v SK Triglav trenutno trenira 85 otrok, ki niso starejši od 13 let. Najmlajši deček tako šteje pet let, najmlajša deklica pa šest. Najnižje meje, kdaj lahko otroci začnejo trenirati smučarske skoke, ni. ''Če se malo pošalim, samo da niso v plenicah in da sami hodijo,'' pravi Brankovič in dodaja, da najmlajši načeloma začnejo pri 5 letih, najbolj pogosto pa se s športom začnejo ukvarjati pri 7 letih.
In kako potekajo treningi bodočih orlov?
Začetniki prve korake na smučeh naredijo z opremo za alpsko smučanje, ker omogoča boljše ravnotežje, prvič pa skočijo na improvizirani skakalnici s prilagojeno opremo. Skačejo tako že najmlajši, skoki pa so kratki, lahko tudi samo en meter. Skakalnice nato postopoma povečujejo. Otroci do 9 let skačejo na do 15-metrskih skakalnicah, otroci do 11 let skačejo na do 25-metrskih, tisti, stari do 13 let, pa trenirajo na do 45-metrskih skakalnicah.
Seveda tudi otroci tako kot odrasli skakalci trenirajo na suhem. Ti treningi so namenjeni družabnim igram, razvoju koordinacije, ravnotežja, spretnostnim poligonom, gimnastičnim prvinam, atletskim prvinam, rolanju. Otroci imajo sicer treninge od dvakrat (stari do devet let) do štirikrat (stari do 13 let) na teden.

Zanimivo je tudi to, da se večina otrok ne boji višine, tisti, ki pa se je, načeloma kar hitro premagajo strah. To, po besedah Brankoviča, dosežejo postopno, z veliko ponovitvami na malih objektih in veliko potrpežljivosti.
In kako drag je ta šport?
Seveda vse starše najbolj zanima finančni vložek, ki ga morajo prispevati, da se lahko njihov otrok uči spuščanja in skakanja po skakalnici. V SK Triglav znaša mesečna vadnina od 25 do 60 evrov, odvisno od starosti otroka oziroma števila treningov. Oprema, ki je v klubu sicer dostopna brez doplačila, pa načeloma stane okrog tisoč evrov. Seveda je veliko otrok na začetku nad skoki zelo navdušenih, nekaj pa jih treninge tudi opusti. V zadnjih letih je, po Brankovičevih besedah, v njihovem klubu takih vedno manj, kljub vsemu pa jih dokaj hitro odneha okrog 20 odstotkov. Razlogi za to so predvsem strah, preveč dejavnosti ali logistični problemi.
Kot pri vsaki stvari, ki se je lotimo, je tudi pri smučarskih skokih potrebna vztrajnost, še posebej, če imajo otroci visoke cilje. Trener Brankovič pravi: ''Tako kot v vsakem športu, se morajo tudi pri skokih v začetnem obdobju predvsem dobro počutiti. Skozi otroška obdobja uživati in z veseljem trenirati. Lepo je, če imajo otroci sanje in ideje kako bo čez X let, potem pa je veliko odvisno od športnih delavcev, staršev in okolja.''
Da je veliko odvisno prav od staršev, pravi tudi uspešni slovenski smučarski skakalec Jernej Damjan, ki vsem staršem otrok, ki si želijo skakati, polaga na srce, da smučarski skoki niso nevarni. ''Gre za zelo lep šport, nenevaren. Če se kaj zgodi, je to na suhih treningih. Če se na skakalnici, je to res smola.'' Sicer pa je tudi Jernej s treningi začel že kot 10-letni fant. Kot je povedal, najprej ni želel skakati, ko pa se je s smučarskimi skoki začel ukvarjati njegov mlajši brat, je tudi sam poskusil in bilo mu je všeč. Jernej je smučarskim skokom tako predan že 20 let, treninge ima dva do trikrat na teden, edini pravi dopust pa si privošči po zaključku skakalne sezone v Planici. Dopust traja mesec dni, med njim pa ''mislim, da prav pogreša treningov nobeden ne, prav odklopiti pa tudi ne moreš'', pravi.

Z ostalimi skakalci preživi več kot 300 dni na leto, na tekmovanjih in treningih. Zadnji potekajo tako na snegu kot na suhem. Na vprašanje, če so treningi naporni, pa je Jernej odgovoril: ''Če slabo skačeš na skakalnici, zna biti naporno, če pa dobro skačeš, zna biti zelo luštno in enostavno. Pri suhih treningih pa je tako, ponavadi v času od aprila do maja znajo biti zelo naporni, med sezono pa ne toliko.''
Ukvarjanje s športom mora biti za otroke zabavno, a hkrati se morajo znati tudi potruditi in vztrajati, sploh če želijo postati vrhunski športniki. Le redkim namreč uspe, čeprav slovenski športniki dokazujejo, da je Slovenija dežela uspešnih športnikov.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.