Jajca, kamenje, granitne kocke, steklenice in palice, ki so jih nekateri na včerajšnjih protestih metali v državni zbor, so za sabo pustili posledice, ki jih bo zdaj treba odpraviti. Po besedah predsednika državnega zbora Pavla Gantarja sta največ škode utrpela vložišče in služba za odnose z javnostmi, saj so se oboji morali preseliti. Glavni vhod je še vedno zaprt, ker se bojijo, da bi lahko odpadlo steklo in koga poškodovalo. "Škoda je zabeležena, sanacija bo potekala do konca naslednjega tedna,“ je dejal Gantar.
In kakšna je škoda v številkah?
Zavarovalni agenti v stavbi fotografirajo in ocenjujejo škodo. Zavarovalnica posledice vandalizma krije do vrednosti 15.000 evrov. Na steklih vhoda je škode za 7000 evrov, na drugih pa za 20.000. In Gantar je napovedal, da bodo za kritje razlike vložili odškodninsko tožbo zoper organizatorje protestov. Proti organizatorjem bodo podali tudi kazenske ovadbe zaradi vandalizma in kršenja javnega reda in miru. Ocena škode še ni dokončna.
Gantar je prepričan, da so za incident odgovorni izključno organizatorji, ki se ne morejo skrivati in trditi, da so se demonstracije ob treh končale. Pravi, da so odgovornost poskušali prevaliti na objektivno stanje v državi. "Nihče ne ve, ali so za to dejansko krive razmere v državi ali velike količine popitega piva," je dejal. Pravi, da pred parlamentom niso potekale demonstracije, pač pa da je šlo za čisti vandalizem.
Izgrede pred parlamentom je ostro obsodil tudi predsednik republike Danilo Türk.
Policija pravi, da je z organizatorjem korektno sodelovala. Kje se je zalomilo?
Predstavniki Generalne policijske uprave (GPU) in Policijske uprave (PU) Ljubljana so danes pojasnili, da so se policisti na protest primerno pripravili. Do zdaj so identificirali 31 kršiteljev, od teh jih je bilo 15 mladoletnih. Policisti so ugotovili 65 kršitev s področja javnega reda in miru ter obravnavali 11 kaznivih dejanj. In med temi so tudi tudi poškodovanje tuje stvari, poškodovanje ali uničenje stvari, ki so posebnega kulturnega pomena in povzročitve splošne nevarnosti. Po besedah policije je za taka kazniva dejanja zagrožena večletna zaporna kazen.
Policija tudi pravi, da je korektno sodelovala z organizatorjem in je pred protestom vedela, koliko študentov pride, s katerih koncev in podobno. Na očitke ŠOS, da niso storili dovolj, pa so dejali, da so se primerno pripravili in tudi svojo reakcijo so označili kot primerno. Kar se tiče dovoljenja za protest, je policija dejala, da ga izda upravna enota, sama pa poda le mnenje. In to je bilo, da organizator mora poskrbeti za to, da nevarnih predmetov na prizorišču ni.
ŠOS odgovornosti za škodo ne prevzema, bo pa pomagala policiji pri iskanju storilcev
Študentska organizacija Slovenije je kot organizator sredinih protestov proti zakonu o malem delu pozivala k mirnim demonstracijam, je poudarila predsednica ŠOS Katja Šoba. Kot organizatorji so po njenih besedah naredili vse, zato odgovornosti za nastalo škodo ne morejo prevzeti. Policiji pa so že ponudili pomoč pri iskanju storilcev. Dodala je, da so kot organizatorji najeli varnostno službo v skladu s predpisi in o načrtovanih protestih obvestila vse ustrezne organe.
"Tako da zelo težko prevzamemo kakršno koli odgovornost, kajti kot organizator smo resnično naredili vse," je dejala Šoba in dodala, da so še eno uro po koncu demonstracij pozivali udeležence preko megafonov, naj se umaknejo s Šubičeve ulice in naj gredo domov.
Glede svoje izjave pred nekaj dnevi, da se zna zgoditi, da bo proti parlamentu poletelo kakšno jajce, je Šoba dejala: "Rekla sem, da glede na stanje v državi, kakšno je, me ne bi čudilo, da bi priletelo kakšno jajce. Morate pa vedeti, da jajca in granitne kocke niso isto."
"Nihče ni pričakoval takšnih dogodkov. Mogoče se sama vlada ne zaveda, v kakšni bedi živijo ljudje, in smo mi mogoče samo spustili duha iz stekleničke," je dejala Šoba.
Odzvala se je tudi Študentska organizacija Univerze na Primorskem, ki meni, da škodo morajo plačati tisti, ki jih bo policija identificirala kot krivce. "Policija se je žal odločila, da ne bo posredovala s fizično silo in pustila, da se vandalizem nadaljuje, kar je pri posameznikih sprožilo odobravanje in so nadaljevali z metanjem predmetov v pročelje parlamenta," meni predsednica ŠOUP Nika Štravs, ki je dodala, da takšna dejanja v njihovi organizaciji obsojajo.
Kaj pravi zakon?
Pravno je treba ugotoviti, ali obstaja objektivna odgovornost. Po zakonu je na vsak način podana solidarna odgovornost teh konkretnih povzročiteljev, je za 24ur.com razložila odvetnica Polona Čarman iz Odvetniške pisarne Čeferin. "Solidarna odgovornost pomeni, da vsak izmed njih odgovarja za celotno škodo, zato ker je praktično nemogoče razmejiti, kdo od njih je kaj povzročil,“ je dejala.
Kar se organizatorja tiče, pa je po besedah Čarmanove v osnovi njegova odgovornost podana samo v primeru, če bi se ugotovilo, da je kakor koli kršil dovoljenje, ki ga je dobil za ta javni shod. Policisti so sicer povedali, da so imeli organizatorji upravno dovoljenje le za Prešernov trg in Šubičevo ulico, ne pa tudi za Trg republike.
Čermanova je povedala, da vodja shoda odgovarja tudi, če ne poskrbi, da shod poteka na predviden način oziroma v primeru, da ni prekinil shoda v trenutku, ko se je povzročanje škode začelo.
Tudi Matej Perpar iz Odvetniške pisarne Avbreht, Zajc in partnerji je izpostavil, da lahko za materialno škodo odgovarja tudi organizator, ki mora poskrbeti, da je poskrbljeno za red, da ne bosta ogrožena življenje in zdravje udeležencev ali drugih oseb oziroma premoženje, da ne bo ogrožen javni promet in da ne bo nedopustno obremenjeno okolje. Perpar je dejal, da kot zavezanca za povrnitev povzročene materialne škode ni mogoče izključiti niti države, ki bi zanjo lahko odgovarjala, če bi se izkazalo, da njeni organi in delavci v postopkih odločanja o dovolitvi protestov ali ob protestih niso ravnali s potrebno stopnjo skrbnosti in niso izvedli vseh ravnanj, ki bi jih bili dolžni v tem položaju.
Predračun je bil okoli 250 evrov
Ni pa bila le stavba državnega zbora tista, na kateri so protestniki pustili svoj pečat. Na ljubljanski Snagi pravijo, da še zbirajo podatke o tem, kolikšni so končni stroški čiščenja vsega, kar so protestnik pustili za sabo. Ne gre torej le za vandalizem, pač pa tudi za vse drugo, kar za protesti ostane na ulicah. "Z vsakim prirediteljem se dogovorimo za čiščenje na osnovi odločbe, ki jo da Mestna občina Ljubljana,“ so za 24ur.com razložili na ljubljanski Snagi. Snaga namreč oblikuje predračun za čiščenje, ki ga organizator potrdi, dá naročilnico in potem se po tej naročilnici stroški po navadi tudi poravnajo. "S tem, da je račun podoben predračunu. Kaj bo pa zdaj, pa še ne vemo,“ so dejali.
Razložili so, da so organizatorji dali naročilnico na minimalni predračun, ker je bilo mišljeno, da bodo te demonstracije take, kot so bile do sedaj. "Imajo nekih 250 evrov predračuna za čiščenje. Kakšni bodo zdaj stroški, pa še zbiramo,“ so povedali. Predvidevajo, da so študentje in dijaki krepko presegli minimalni predračun, saj stroški niso le ti, ki so nastali neposredno včeraj. Treba je namreč odstraniti tudi plakate, nalepke in grafite. "Bilo je precej stroškov tudi s tem, ko so nam polepili vse zabojnike. Stroški so veliki. Za veliko so presegli predračun,“ so povedali.
Dejali so, da gre za veliko motnjo pri čiščenju in vzdrževanju mesta. "To je celo mesto onesnaženo. Potrebujemo čas, da to spravimo nazaj na normalni tir.“ Prešernov trg in Šubičeva ulica sta zdaj čista, a jutri pričakujejo maturantsko parado, tako da jih znova čaka veliko dela.
KOMENTARJI (395)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.