Po nadpovprečno toplem decembru ohladitev in morebitnih snežnih padavin še vedno ni na vidiku. Slednje sicer pozdravljajo vozniki, ki na cestah nimajo težav s snegom in poledico, na drugi strani pa visoke temperature krojijo usodo slovenskih smučišč. Smučišči Cerkno in Stari vrh ne obratujeta, pogled na smučišča v Kranjski Gori razžalosti še tako nezahtevnega smučarja, velike skrbi pa pestijo odgovorne za izvedbo jubilejne 50. Zlate lisice, ki naj bi na Mariborskem Pohorju potekala 1. in 2. februarja.
Da je stanje na slovenskih smučiščih zaskrbljujoče je za 24ur.com potrdil Danilo Brecelj, sekretar Združenja slovenskih žičničarjev. "Že tako so bili upravljalci v težki situaciji, ta zima pa je le še pika na i. Trenutno vsi nestrpno pričakujemo snežne padavine ali vsaj dovolj nizke temperature. Upamo, da se bo v naslednjem tednu vendarle vreme spremenilo," pravi.
Kakšno bo vreme, si lahko pogledate tukaj.
Trenutno vreme pomeni hujše težave za smučišča, pravi. "Ni prihodka, ni likvidnosti, potrebno je kupiti plinsko olje, plačati elektriko in podobno. Vse to so veliki stroški in če ni prihodka, se lahko zgodi tudi kakšna hujša zadeva," pojasnjuje. Podatkov o bilancah posameznih smučišč na zvezi nimajo, so pa po njegovih besedah gotovo velike težave na smučiščih, ki ne obratujejo. Med temi so tudi večja smučišča, kot sta Stari vrh in Cerkno. Hude težave imajo tudi v Kranjski gori, kjer po njegovih besedah obratujejo s četrtinsko zmogljivostjo celotnega smučišča. Po podatkih na njihovi spletni strani obratujeta le vlečnici velika in mala Mojca ter štirisedežnici Kekec in Podkoren. Na površinah izven urejenega smušišča snega ni. Da bi privabili smučarje, so sicer smučarske vozovnice pocenili za 20 odstotkov.
Kot nadaljuje Brecelj so precej zaskrbljeni tudi žičničarji na Mariborskegem Pohorju. 1. in 2. februarja bi morala namreč tam potekati jubilejna 50. Zlata lisica. "Čas hitro teče, dogodek se hitro bliža, tam pa ni ne snega, ne mraza, da bi lahko zasneževali," je pojasnil. Kljub temu ostaja optimističen: "23. januarja imajo snežno kontrolo. Upamo, da se bodo do takrat razmere spremenile."
’Mi se ne bomo vdali!’
Ernest Kovač, direktor družbe Golte, nam je dejal, da so sezono konec novembra pričeli razmeroma dobro. Potem jim jo je najprej zagodla inverzija. "V dolini je bilo -7, pri nas na 1400 metrih nadmorske višine pa 8 stopinj Celzija," je dejal. Kljub temu je bil zrak dovolj suh, da je bila smuka prijetna in da je nekako sneg še ostal. Nato je ob visokih temperaturah prišlo deževje, ki je izven urejenega smučišča stopilo večino naravnega snega. Pred otoplitvijo je bilo tudi število rezervacij v hotelu je bilo večje kot lani. "Zaradi dežja so se začele odpovedi, tako da smo zdaj približno 20 odstotkov slabši kot lani," pojasnjuje. Trenutno še vedno obratujejo gondola, trosedežnica, dvosedežnica in tekoči trak za otroke. "Kljub vsemu so pri nas razmere še relativno dobre," pravi in dodaja, da se da še vedno smučati. "Če bi temperatura padla in če bi prišlo nekaj pomoči od tistih zgoraj, bi se lahko sezona še popolnoma popravila. Še vedno je relativno zgodaj," je optimističen. Upa, da bo sneg pobelil tudi nižine in med ljudmi primesel zimsko in smučarsko vzdušje. "Mi se ne bomo vdali, gremo naprej!" je zaključil pogovor.
Cerkno: Več kot 100 snežnih topov čaka na ohladitev
"Kaj naj rečem, zelo smo žalostni, nemočni," pravi Majda Rojc, predstavnica smučišča Cerkno. Kot pravi, njihova ekipa z več kot 100 snežnimi topovi čaka, da se temperature spustijo vsaj toliko, da bodo lahko pričeli z izdelavo umetnega snega. "Trenuto smučišče ne obratuje, snega nimamo niti za vzorec," pravi in pojasnjuje, da so to sezono žal obratovali le dober teden, saj je zapadlo le 10 centimetrov snega, kompaktnega snega pa zaradi previsokih temperatur niso uspeli narediti dovolj oziroma ga stopilo obilno deževje.
Po njihovi oceni so verjetno izgubili že tretjino sezone, tega minusa pa gotovo ne bodo mogli nadomestiti, saj je december običajno zelo močan po obisku. Ob dobrih razmerah namreč decembra Cerkno obišče vsaj 2000 smučarjev, pravi. Žal to sezono ni bilo tako. "Še vedno pa smo optimisti in upamo, da bo čimprej zahladilo in nas zasnežilo, da bomo lahko pričeli naprave zagnali s polno paro. Mi smo pripravljeni in sezone še zdaleč ni konec," pravi Rojčeva.
Pohorje: 'Maksimalno se trudimo, sezona še zdaleč ni izgubljena'
Iz športnega centra Pohorje so sporočili, da so v letošnjem letu gostom, ki bivajo v njihovih objektih, ponudili številne dodatne aktivnosti ter še dodatno razširili ponudbo (dodatni jutranji avtobus ob 8:30 in 9.00 za goste, ki jih popelje na Areh, neomejeno vstop v bazenski kompleks za goste apartmajev Videc, Bolfenk, izleti & nakupovalni izleti, dodatna animacija,…). Zaradi vremenski razmer so prilagodili tudi cene smučarskih vozovnic, v mesecu decembru pa so določeno obdobje omogočili brezplačno smučanje na vlečnici Bellevue.
Trenutna snežna odeja na Mariborskem in Areškem Pohorju je 25-30 centimetrov snega in obratujejo vlečnice Bellevue, Cojzerica, polovica Ruške proge ter Areška. Številni delavci na progi se dnevno maksimalno trudijo, da proge tako pred, med in na koncu dneva maksimalno uredijo, po potrebi tudi navozijo sneg na predele, kjer se snežna odeja stanjša, so zapisali.
Zaradi vremenskih razmer ter visokih temperatur je onemogočeno zasneževanje ostalih smučarskih prog, posledica česar je manj dnevnih smučarjev kot v enakem obdobju lanskega leta. "Letošnja sezona še zdaleč ni izgubljena in začrtane cilje lahko dosežemo, naši zaposleni pa se maksimalno trudijo, da so gostje zadovoljni in kljub manjši snežni odeji preživijo lepe trenutke v naših objektih," so še dodali.
Kranjska Gora: Izgubili smo 70 odstotkov smučarjev
Da se vsak dan borijo z naravo in na proge tudi ročno nametujejo sneg, nizkih temperatur za izdelavo snega pa niso imeli že od 20. decembra lani, je sporočila Klavdija Gomboc iz RTC Žičnice Kranjska Gora. "A smo ponosni, da na 810 metrih sploh obratujemo," je še dodala. Odprti imajo dve vlečnici – mala in velika Mojca, ter dve sedežnici – Kekec in Podkoren.
Zaradi slabega prvega dela sezone so v času od 20. decembra 2013 do 6. januarja 2014 izgubili 70 odstotkov smučarjev. "Trenutne želje so, da nam bi bila narava bolj naklonjena, da bi zapadel sneg ali da bi imeli nizke temperature. Težko je prepričati smučarje za smuko, če je cela Evropa v nižinah zelena, s tem tudi Slovenija; bo pa zaradi slabih pogojev zelo težko prodati smučišče v naslednjih sezonah. Učinki ene slabe zime se namreč kažejo še naslednje tri sezone," je še dodala Gombočeva.
Po podatkih z njihovih spletnih strani je največ snega na Voglu. Tam obratujejo skoraj vse naprave. Strmine so dovolj zasnežene tudi na Krvavcu, kjer imajo do 50 centimetrov snega. Tamkaj normalno obratujejo tri od sedmih sedežnic, dve sedežnici pa obratujeta le za dostop do naselja. Obratuje tudi ena od treh vlečnic. Na Rogli premorejo do 30 centimetrov snega, obratujeta pa obe sedežnici in 8 vlečnic. Na Mariborskem Pohorju obratujejo gondola in štiri vlečnice, na smučišču Kope pa obratuje štirisedežnica in ena vlečnica.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.