Edina pilotka pri slovenski letalski družbi Adria Airways Alja Berčič Ivanuš pravi, da bi se lahko na pilotsko pot podalo več žensk. "Če pa se nanjo že podajo, pa odnehajo takrat, ko že vidijo cilj. In to je škoda," poudarja in dodaja, da je drago šolanje, zaradi česar je potrebna finančna podpora.
Sama sicer izhaja iz pilotske družine. Pilot je bil njen oče, zato je velik del otroštva preživela na letališčih v Ljubljani in Lescah in že na začetku osnovne šole je razmišljala o pilotskem poklicu. Pri 16 letih je opravila izpit za jadralno pilotko, končala je študij na fakulteti za strojništvo, pred tem pa eno leto delala tudi kot stevardesa.

Leta 1999 se je kot pilotka zaposlila v Slovenski vojski in bila prva vojaška pilotka pri nas. Vozila je helikopter bell, v Adrii Airways pa je začela kot kopilotka delati leta 2005. Sprva je bila na letalu CRJ200, kasneje pa je letela tudi na letalih CRJ900. Pravi, da sta delo vojaškega pilota in pilota v civilnem letalstvu povsem različna. Sprva ji sicer letenje s helikopterjem ni bilo všeč, a zdaj se ga rada spominja.
Vojaško letenje je v primerjavi s potniškim bolj dinamično in tvegano, pravi. "V civilnem letalstvu se maksimalno potrudimo za potnike, poskrbimo, da je vse bolj udobno, poklic vojaškega pilota pa spremlja polno aktivnosti, ki meni kot pilotki po duši niso bile preveč po godu. To je bil tudi glavni razlog, da sem se odločila zaključiti kariero vojaške pilotke," je pojasnila.
Direktor: Je boljša od kolegov
Junija letos je postala kapitanka na letalih CRJ200 in CRJ900. Na potniških letalih ima že okoli 5000 ur letenja, približno 250 jih je naštela kot jadralna pilotka, z vojaškimi helikopterji pa je bila v zraku okoli 500 ur. Skupaj se tako že približuje 6000 opravljenim uram letenja. Z očetom, ki je prav tako pilot na letalih airbus, pa pa še nista letela skupaj. Oče je sicer njenemu poklicu nasprotoval.

Da je postala kapitanka, je ponosen tudi prvi mož slovenske letalske družbe Mark Anžur. Ocenjuje, da je celo boljša od nekaterih moških kolegov, v kar se je prepričal tudi sam. Na letalu z njo je bil, ko je prišlo do okvare, po njegovih besedah pa je slovenska kapitanka svoje delo opravila zelo profesionalno.
Iz nesreč se skuša učiti
Sicer pa je Berčič Ivanuševa pojasnila, da se je nesreče, kot je bila sestrelitev letala nad Ukrajino, dotaknejo. Je pa poudarila, da piloti nesreče vedno podrobno tehnično analizirajo, kar predstavlja dodano vrednost za naprej.
"Letalske posadke in letalske družbe ter združenja morajo poskrbeti za varnostne ocene in ocene tveganj določenih zračnih prostorov ter se na to pravočasno odzovati. Ne morem reči, da tega pri tragediji v Ukrajini ni bilo, so pa podatke, s katerimi so razpolagali, verjetno podcenjevali," meni.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.