Na parkirišču Intituta Jožef Stefan so že drugo leto zapored postavili dogodek, na katerem so predstavili tehnologije električnih vozil, imenovan Čevelj (kratica za "čista električna vozila za ekološko osveščene ljudi"). Obiskovalci so se lahko zapeljali z električnimi kolesi, skuterji in hibridnimi avtomobili. Ogledali pa so si lahko tudi električno letalo, pogledali v notranjost pogonskih komponent, na jasen in preprost način so bila predstavljena najnovejša spoznanja, tehnologije in globalni trendi. Obiskovalci pa so se lahko pogovorili tudi s priznanimi strokovnjaki na tem področju.
Z električnimi vozili se je slovenska javnost lahko seznanila že lani, ker pa sta obisk in zanimanje presegla pričakovanja, so se raziskovalci in podjetniki odločili, da bodo tudi letos predstavili svoje izume. Tako so letos prvič predstavili električno letalo, na ogled pa so bili tudi številni dvokolesniki in razstavni eksponati slovenske industrije, ki je prikazala svoje razvojne dosežke na področju pogonov električnih vozil.
Dogodka se je udeležil tudi minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič. Kot je v krajšem nagovoru udeležencem dejal minister, se časi, v katerih se nahajamo, zdijo precej temačni, vendar se po drugi strani v javnosti, tudi strokovni, krepi spoznanje o prioritetah za reševanje finančne in gospodarske krize. Vzporedno s temi rešitvami je seveda treba iskati tudi dolgoročnejše odgovore na krizo, ki jo prinaša spoznanje o omejenosti naravnih virov in o usodnem poseganju človeka v okolje, je opozoril minister.
Po njegovih besedah je vlaganje v znanost, razvoj, nove tehnologije nuja. Z ustreznimi spremembami na področju zakonodaje je potrebno zagotoviti nemoten in nenehen pretok med področji znanosti, gospodarstva, države in javnosti, so sporočili z ministrstva. "Zavezujem se, da bom storil vse, kar je v moji moči, da bodo spremembe vidne in da bo znanost dobila ustrezno mesto med nacionalnimi interesi," je poudaril Golobič in obljubil, da bo odprt za vse ideje in izzive na tem področju.
Malo zgodovine
Zgodovina električnih vozil je zelo pestra, saj jih poznamo že več kot sto let. ''Tudi prvo vozilo, ki je preseglo hitrost 100 km/h je bilo električno, vendar je v tistem času, ko so tekmovala električna in bencinska vozila, prevladala visoka zaloga energije, ki jo ima nafta, medtem ko akomulatorji niso bili dovolj razviti,'' je povedal Gorazd Lampič, član Tehnološkega parka v Ljubljani.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.