Na Ljubljanskem gradu so danes obirali mestno trto, ki je tudi letos "obrodila nekaj lepih grozdov", so sporočili s Festivala Ljubljana. Trgatve sta se udeležila tudi ljubljanski župan Zoran Janković in prvi mož gradbenega podjetja SCT Ivan Zidar.
Grajska žametovka je potomka trte z mariborskega Lenta in je najstarejša žlahtna trta na svetu, na gradu pa so jo zasadili jeseni leta 1990 v znak prijateljstva med Mariborom in Ljubljano.
Žametovka je predstavnica najbolj slovenske žlahtne vinske sorte. Za uspevanje ni našla nikjer tako ustreznih naravnih razmer kot v Sloveniji. Ta sorta je dokazala, da ji ustreza tudi ljubljansko podnebje in da je na gradu vinogradniška lega.
Mednarodni urad za trto in vino s sedežem v Parizu, ki obstaja od leta 1924 in katerega članica je tudi Slovenija, je na generalni skupščini leta 1987 v Rimu podelil Ljubljani listino Ljubljana, mesto trte in vina. Grajska žametovka je opravičilo za mednarodno dragoceni naziv, ki je bil Ljubljani podeljen predvsem zaradi najstarejšega mednarodnega ocenjevanja vin na svetu, aktivnih znanstvenih ustanov in trgovske vinske tradicije.
Leta 2001 je mestna trta dala prvi pridelek, liter žlahtnega vina, ki je bil javno predstavljen ob martinovanju na Ljubljanskem gradu, 11. novembra 2002, in sicer v treh stekleničkah po 0,375 litra. Etiketo je oblikoval arhitekt Edi Berk, ki je tudi član konventa. Mestna trta na leto rodi od tri do pet litrov vina, ustekleničijo pa ga v steklenice po 0,33 litra na Kmetijskem inštitutu Slovenije.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.