Se še spomnite svoje šolske poti? Ste imeli šolo dovolj blizu in ste s sošolci hodili peš v šolo? Morda pa so vas v šolo vozili vaši starši ali pa ste se k pouku pripeljali z organiziranim šolskim prevozom?

Tri slovenske osnovne šole so se zadnje mesece priključile pilotnemu projektu Bicivlak in Pešbus. Gre za projekt spremljanih poti v šolo, katerega organizatorji želijo znova navdušiti otroke nad tem, da bi v šolo prihajali peš ali s kolesom in se ob tem tudi zelo zabavali. Projekt je načrtovan tako, da skrbi za več dejavnikov hkrati:
1. S tem veliko naredimo za zdravje naših otrok
2. Spodbujamo samostojnost naših otrok
3. Razbremenjujemo naše okolje
Aktivna pot v šolo je namreč zelo pomembna za zdravje, samostojnost in socialni razvoj otrok, saj zagotavlja minimalno priporočeno količino fizične aktivnosti in spodbuja vzgojo o prometni varnosti ter trajnostnem razvoju, opozarjajo organizatorji projekta. Prav tako dodajajo, da so otroci, ki hodijo v šolo peš ali s kolesom, telesno bolje pripravljeni kot tisti, ki se vozijo. Dokazano je, da se taki otroci tudi sicer več gibljejo in med drugim lažje sledijo pouku.

Oba projekta, ki sta zaenkrat požela veliko odobravanja tako med otroci kot starši, sta del programa Zdrav šolar, ki ga ob sofinanciranju ministrstva za zdravje izvaja več organizacij, med njimi tudi društvo Focus, društvo Gekolina, Ljubljanska kolesarska mreža, Slovenska zveza za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo, Zavod Eko-Humanitatis, Studio 12 in Mariborska kolesarska mreža, projekt pa koordinira Inštitut za politike prostora (IPoP).
Otroci se premalo gibljejo
Program Zdrav šolar so organizacije oblikovale kot odgovor na dejstvo, da osnovnošolci vedno manj časa preživijo zunaj. V šolo jih več ali manj z avtomobili vozijo starši, kar seveda ne vpliva pozitivno na njihovo zdravje, telesno pripravljenost in samostojnost. Kot je danes na dogodku v OŠ Koseze povedala direktorica Direktorata za javno zdravje Mojca Gobec, si na ministrstvu prizadevajo za več gibanja pri vseh segmentih populacije, še posebej pa pri otrocih. Zato nenehno iščejo in z veseljem podpirajo inovativne projekte, ki spodbujajo aktiven način življenja. Takšen je tudi program Zdrav šolar, ki že v pilotni fazi izkazuje pozitivne rezultate. Za njegovo dolgoročno uvedbo pa bo potrebno pridobiti podporo občin, šol in predvsem staršev.

81 otrok sodelovalo v pilotnem projektu
Vodja projekta na IPoP Tadej Žaucer je povedal, da so podobni projekti, kot sta Pešbus in Bicivlak, v tujini že široko razširjeni in upa, da bo uspešnemu pilotu sledila dolgoročna uvedba tudi pri nas. Pilotnega projekta, ki je potekal na treh osnovnih šolah, in sicer na POŠ Ledine v Novi Gorici ter OŠ Majde Vrhovnik in OŠ Koseze v Ljubljeni, se je namreč udeležilo kar 81 otrok. Nad idejo so bili navdušeni tako sodelujoči otroci kot starši. Ti so po zaključku povedali, da otroci Pešbus in Bicivlak jemljejo kot zabavo, da jim je všeč rutina voznega reda ter da zjutraj lažje vstajajo in so bolj motivirani za pravočasen odhod v šolo, bolj redni in vestni pa so tudi pri ostalih jutranjih opravilih.
Kako delujeta Pešbus in Bicivlak?
Otroci se s Pešbusom vsak dan v organiziranih skupinah po začrtanih poteh in stalnem urniku od doma odpravijo peš v šolo, Bicivlaku pa se na poti v šolo pridružijo s kolesom. Učenec se pridruži Pešbusu in Bicivlaku na posebej označenih postajah. Ko se enkrat pridruži organizirani skupini, pot nadaljuje peš ali s kolesom s svojimi vrstniki in v spremstvu odraslega. Pot lahko določijo starši. Odrasli spremljevalci na poti so lahko tudi varuške, stari starši, starejši prostovoljci … Postaje Bicivlaka in Pešbusa ne boste težko našli, saj so označene s posebnimi tablami.

Danes se je pilotni projekt končal, tisti, ki so se priključili Bicivlaku in Pešbusu, pa so nad projektom navdušeni. Zelo pa so nad projektom navdušeni tudi tisti starši, ki so se v jutranjih urah in prometnih zastojih običajno prebijali do šol in razvažali svoje šolarje. Ti so bili tako zadnja dva tedna, ko je trajal pilotni projekt, prav gotovo manj obremenjeni z jutranjim razvažanjem v šolo.
Program Zdrav šolar je tako uspešno zaključil izvedbo pilotov Pešbus in Bicivlak, sledijo pa aktivnosti razvoja kolesarskih spretnosti na Primorskem, kjer je v okviru programa pripravljen spretnostni kolesarski poligon. Organizatorji bodo nagovorili tudi šole in starše, da bi v prihodnje Pešbus in Bicivlak zaživela na čim več slovenskih šolah. Upamo, da se bo Bicivlaku in Pešbusu priključilo čim več otrok in prostovoljcev!
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.