Dočakali smo novo pošiljko snega, ki je popolnoma pobelil ceste. Sicer pa je sneženje po državi večinoma ponehalo, ceste pa so prevozne, je dejal Andrej Sever iz Darsa. Darsove ekipe so s preventivnim posipanjem in pluženjem začele že v petek zvečer, tudi ljubljanske ceste so "počiščene", železniški in letalski promet potekata normalno.
Sever je dejal, da Dars skrbi za 610 kilometrov avtocest in 180 kilometrov priključkov, za servisne ceste in počivališča. "Z akcijo oziroma preventivnim posipanjem in pluženjem smo začeli že v petek okoli sedmih zvečer. Snega je bilo več, kot so napovedali," je menil in dodal, da je bilo najhujše na Postojnskem in Vipavskem, tudi Štajerskem, kjer je bilo precej snega, skoraj dvakrat več, kot je bilo napovedano.
V spodnji fotogaleriji si lahko pogledate fotografije bralcev, ki so v svoje objektive ujeli zimske radosti in stanje na cestah v Novi Gorici:
Tovorna vozila z letnimi pnevmatikami!
Tam so takoj, že v petek zvečer, začeli izločati tovorna vozila. Ob dveh zjutraj pa so jih začeli izločati tudi na Štajerskem, kjer je bilo kar nekaj tovornih vozil z gladkimi in letnimi pnevmatikami. Kljub temu problemov ni bilo, pravi Sever in doda, da še vedno pri Obrežju izločajo tovorna vozila. "Ponoči smo delali s polno paro, saj je bilo na cesti 155 posipalnikov, okoli 220 plugov in delalo je okoli 300 ljudi," pravi Sever in ocenjuje, da so v tej akciji porabili okoli 2500 ton soli in okoli 5000 litrov kalcijevega klorida, s katerim ublažijo sol.
Tudi glavne ulice slovenske prestolnice so očiščene, zahvaljujoč zimski službi. Njen vodja Zvonko Šavor je povedal, da so vse ekipe že od petka od 16.30 na terenu in da so bile že zvečer vse ceste posute. Delali so vso noč, ročne ekipe pa še čistijo pločnike in avtobusna postajališča. Šavor je še zagotovil, da bodo "počistili" oziroma odpeljali tudi moteče kupe snega na križiščih oziroma mestnih ulicah, najpozneje v ponedeljek.
Kako je z železniškim in letalskim prometom?
V železniškem prometu ne beležijo kakšnih večjih zamud, razen v mednarodnem prometu, kjer vlaka iz Avstrije oziroma Hrvaške zamujata 20 oziroma 30 minut, so povedali na Slovenskih železnicah.
Na Letališču Jožeta Pučnika so morali zaradi novozapadlega snega in slabih vremenskih razmer na nekaterih evropskih letališčih odpovedati nekaj letov, a danes je stanje normalno, je dejal vodja prometa Benjamin Markač.
Strpnost ne bo odveč
Ker so na cestah še vedno posipne in plužne skupine, voznikom priporočajo previdno vožnjo, upoštevanje varnostne razdalje ter prilagoditev hitrosti voznim razmeram.
Kako je na območju Primorske in Notranjske?
Po podatkih delavcev cestnih podjetij Nova Gorica in Koper je največ snega prek noči zapadlo na Idrijskem, območju Trnovsko-Banjške planote in Tolminskem, kjer so namerili 35 centimetrov snega. Na Obali je zapadlo med dva in deset centimetrov snega.
Sicer pa je na območju Brkinov in na Postojnskem proti Planini prek noči zapadlo 25 centimetrov snega, je povedal Karlo Šturm iz Cestnega podjetja Koper. Zaradi nizkih temperatur in prhkega snega na cestah drsi. Zato Šturm voznikom svetuje, naj se na ceste ne odpravljajo, če nimajo primerne zimske opreme. "Ceste na območju Notranjske in južne Primorske smo prek noči vsaj enkrat splužili, nekatere tudi večkrat, in posuli. Vendar se zaradi burje na območju Razdrtega, Senožeč in v Brkinih delajo manjši zameti, zato moramo tam nenehno plužiti," je še povedal Šturm.
Na območju, za katerega skrbi Cestno podjetje Koper, je prek noči in tudi trenutno še vedno dela 70 delavcev z vso razpoložljivo mehanizacijo.
Tudi na Severnoprimorskem je na celotnem območju snežilo vso noč. Največ snega, namerili so ga 35 centimetrov, je zapadlo na Trnovsko-Banjški planoti, Idrijskem, Cerkljanskem in Tolminskem. "Ker je tokrat snežilo tudi v Vipavski dolini, smo morali plužiti ceste po prioritetah. Vendar bodo zagotovo vse splužene in posute do poldneva," je povedal vodja vzdrževanja pri Cestnem podjetju Nova Gorica Vanči Premrl.
Prek vse noči je tu delalo 85 delavcev, prav toliko jih je še vedno na terenu. Nekoliko več problemov imajo na območju Cola in Trnovsko-Banjške planote, kjer zaradi vetra nastajajo manjši zameti snega, ki jih poskušajo sproti odstranjevati, je še povedal Premrl.
Na Celjskem zapadlo od 15 do 35 centimetrov snega
Na Celjskem, kjer je začelo snežiti v petek med 19. in 20. uro, je doslej zapadlo od 15 do 35 centimetrov puhastega snega. Vodja celjske zimske službe Matjaž Kapitler je povedal, da je tokrat najmanj snega zapadlo na Kozjanskem, največ pa na območju Mozirja in Slovenskih Konjic.
Kapitler je tudi dejal, da se je močnejše sneženje začelo v drugi polovici noči, doslej so opravili dva posipa in eno pluženje. Ko bo sneženje ponehalo, bodo tekom dneva opravili še en posip. Na terenu so trenutno 102 plužne enote oziroma 87 vozil in 150 delavcev celjske zimske službe.
Po podatkih celjske policijske uprave se sneg oprijema vozišča, zato so vozne razmere slabe. Zgodilo se je devet prometnih nesreč, policisti pa so zabeležili tudi več zdrsov vozil s cest.
Celjska zimska služba ima na zalogi več kot 8000 ton posipne soli in več kot 10.000 ton posipnega gramoznega materiala.
Stanje na cestah
Zaradi prometne nesreče je zaprta cesta Slovenj Gradec–Mislinja pri Mislinjski Dobravi. Za osebna vozila je obvoz urejen, poroča Promet.si. Na pomurski avtocesti je oviran promet zaradi zdrsa tovornega vozila med Pernico in Dragučovo v smeri Lendave, zaradi povečanega števila tovornih vozil pa od Lendave proti Pincam, dodajajo.
Sneženje bo popoldne povsod ponehalo
Danes bo oblačno, sneženje bo slabelo in popoldne povsod ponehalo, najpozneje v vzhodni Sloveniji, napovedujejo vremenoslovci. Popoldne se bo od zahoda začelo jasniti. Burja bo do večera ponehala. Najvišje dnevne temperature bodo od –6 do –1, na Primorskem do 4 stopinje Celzija.
Kako kaže?
Jutri bo precej jasno, več oblačnosti bo v jugozahodni Sloveniji. V višjih legah in po nižinah predvsem severovzhodne Slovenije bo zapihal jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od –10 do –17, na Primorskem od –6 do –9, najvišje dnevne od –4 do 2, na Primorskem do 7 stopinj Celzija, je zapisano na spletni strani Agencije RS za okolje.
Znate voziti v zimskih razmerah?
Med vožnjo v neugodnih zimskih razmerah je dobro upoštevati priporočila policije. Najpomembneje je, da hitrost prilagodimo razmeram in stanju vozišča ter povečamo varnostno razdaljo med svojim vozilom in vozilom, ki vozi pred nami. Zavirajmo narahlo in po potrebi postopno, z večkratnim pritiskom na stopalko. Pomembno je tudi, da smeri vožnje ne spreminjamo sunkovito, saj lahko to povzroči zanašanje vozila. Podobno velja tudi za sunkovito speljevanje.
Zelo pomembna je tudi izbira pravilnega prestavnega razmerja, saj lahko premajhna moč na pogonskih kolesih zmanjša učinkovitost vodenja vozila in onemogoči potrebne popravke smeri vožnje, prevelika pa povzroči zdrse pogonskih koles in zanašanje vozila. Vožnja naj bo čim bolj enakomerna, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti.
Kaj pa oprema? Med zimsko opremo ne spadajo le zimske pnevmatike, ampak tudi metlica in strgalo za čiščenje stekel. Priporočljivo je tudi, da preverimo brisalce, saj je guma lahko natrgana ali kako drugače poškodovana. V posodi s tekočino za čiščenje vetrobranskega stekla naj bo dovolj tekočine, ki v mrazu ne bo zmrznila, naprave za odtajanje in sušenje vetrobranskega stekla ter naprave za ogrevanje in zračenje pa morajo zagotoviti normalno vidljivost skozi steklo.
KOMENTARJI (231)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.