Kljub nizkim temperaturam se je minulo noč marsikateri Slovenec udeležil imenitne predstave na nebu. Minula noč in noč, ki je pred nami, namreč predstavljata vrhunec letošnjega meteorskega roja Perzeidov. Predstava je bila najbolj spektakularna v drugi polovici noči, ko se je nebo popolnoma razjasnilo in luna skrila za obzorje. V prvi vrsti so sedeli tisti, ki so se povzpeli na vzpetine, kjer je manj svetlobnega onesnaženja.
Če ste predstavo slučajno zamudili, vam vesolje danes ponuja novo priložnost. Po podatkih Arsa bo tudi ta noč bolj jasna proti jutru. Potem pa se bo frekvenca utrinkov počasi zmanjševala. Meteorski roj Perzeidov namreč traja od 17. julija do 24. avgusta.
Kdaj se pojavijo Perzeidi?
Perzeidi se pojavijo, ko Zemlja zaokroži skozi ''smeti'', ki jih je za seboj pustil komet Swift-Tuttle. Običajna frekvenca med vrhuncem roja je nekje med 80 in 100 meteorji na uro. Posamezni utrinki so običajno vidni manj kot sekundo. Posebej zanimivi so svetlejši, imenujemo jih bolidi, ko dosežejo ali celo presežejo svetlost Venere.
Letos, kot so zapisali pri Nasi, bi lahko bila Zemlja v območju, kjer je ostankov kometa več in tako bi se lahko zgodil izbruh, kakršnega smo videli avgusta 2009. Bill Cooke iz Nase je dejal, da bi to lahko pomenilo, da bi se število utrinkov še povečalo in bi jih lahko videli celo 200 na uro.

KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.