Za Marinom Medakom je več kot 1750 preveslanih kilometrov. Včeraj, 1. aprila, sta z grkom Dimitrisom Kokkorisom v popoldanskih urah priveslala do mesta Cesme na zahodu Turčije. Marin je s tem zaključil težko pot vse od Hammameta v Tuniziji, od koder je v družbi drugega veslača, avstralca Huwa Kingstona, štartal 12. februarja. Z njim smo se o poteku odprave, prigodah in nezgodah dan po prihodu v Turčijo v živo pogovarjali prek spleta.
Vesel, da je naporen podvig za njim, nam je zaupal, da je bil prvi del podviga precej enostaven. V čolnu, ki sta ga veslača poimenovala kar Mr. Hops, sta po šestih dneh priveslala do Malte, kjer sta se morala zaradi težav z napravo za klicanje pomoči za nekaj dni ustaviti. "Nekaj dni sva izgubila v Valeti, nato sva krenila dalje," pravi. Ravno zaradi te nepredvidene težave jima je par dni zmanjkalo, da bi prehitela močan vzhodni veter in prispela do Krete. Na morju sta morala dostikrat počakati na boljše razmere kar na t.i. viharnem sidru, podobnemu padalu, s katerim se hitrost barke upočasni. Ves čas jima je bil sicer v veliko pomoč meteorolog Jure Jerman z Arsa, ki ju je opozarjal na močne vetrove. "Odločila sva se, da poskusiva srečo in šprintava na Peloponez. Uspelo nama je za mišjo dlako," pravi in pojasnjuje, da sta do mesta Finikounda na Peloponezu v Grčiji potrebovala 10 dni. Tam se jim je pridružil Grk Dimitris Kokkoris, nakar so skupaj odveslali na vzhodno obalo polotoka. Huw Kingston se je moral zaradi pomanjkanja časa posloviti, nadaljevala sta le Medak in pridruženi novi veslač. Za naskok do Turčije sta potrebovala še 6 dni veslanja. Skupaj je torej Medak naštel 24 veslaških dni in impresivnih 1750 kilometrov. Tovrsten veslaški podvig do sedaj ni uspel še nikomur.
Glas s tankerja: "Lovita ribe?"
Kot pravi Marin, je bilo zaradi vremenskih razmer tokratno potovanje zelo zahtevno, doživel pa je tudi nekaj zanimivih prigod. Kot pravi je bilo na morju kar precej prometa. Sicer nista videla niti ene jadrnice, je pa bilo zato kar precej srečanj z velikimi tovornimi ladjami. "Največ jih je bilo med Malto in Kreto. Ni bilo ure, da ne bi videl vsaj ene ladje," pravi. Za nekatere sta bila veslača sredi morja precej nenavaden prizor, pravi. "V enem primeru so naju ravno tedaj, ko sva v vodo dajala viharno sidro, poklicali z neke ladje in naju vprašali, če loviva ribe, ali morda potrebujeva pomoč," nam je zaupal.
Pogosti postanki so mu povzročali ogromne težave z želodcem. "Vsakič, ko sva znova štartala, sva morala prebolevati morsko slabost," pravi. A ni bilo vse tako hudo. Za najlepše doživetje pa je označil nočno igro dveh delfinov. "Ko sva veslala proti Malti, je sta se ponoči okoli čolna dva delfina igrala v planktonu," je opisal edinstveno doživetje.
O Medaku
Marin Medak je podjetnik in najmlajši vodja veslaških odprav čez oceane. Leta 2012 je vodil štiričlansko mednarodno odpravo čez Atlantski ocean, pred tem pa je uspešno opravil vec kajakaških ekspedicij po svetu (preveslan Jadran, obala Južne Koreje, Savudrija-Zakintos…). Marin je prav tako predavatelj na temo motivacije in vodenja skupin ter svoje poglede prikaže skozi konkretne primere iz ekstremnega športa.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.