Letošnja zima z obilico snega vsekakor ni prizanesla cestam po vsej Sloveniji. Poškodbe, ki so predvsem posledica ledu, soli ter mnogokratnega pluženja, so po besedah nekaterih voznikov naravnost katastrofalne. V Ljubljani so luknje v asfaltu globoke tudi do 10 centimetrov in že nekaj tednov predstavljajo veliko nevarnost za voznike ter njihova vozila, zato se jih v slalomskem slogu bolj ali manj spretno izmikajo. Zaskrbljeni Ljubljančani ob tem še opozarjajo, da ob cestičšu ni opozorilnih znakov, ki bi kazali na prežečo nevarnost.
Poškodovanih več kot 30 odstotkov vseh cest
Predstavniki Komunalnega podjetja Ljubljana, ki je pristojno za vzdrževanje cest v prestolnici, pravijo, da naj bi bilo na območju mestne občine Ljubljana huje poškodovanih več kot 30 odstotkov cest. Kot pravijo, so imeli to zimo preko 12 pluženj ter še trikrat večje število posipanj, zato so ceste mnogo bolj poškodovane kot prejšnje leto, ko je bilo snega manj. S krpanjem novonastalih lukenj na najbolj nevarnih cestiščih so sicer začeli prejšnji teden, večjih sanacij pa se bodo lotili sredi marca, še pravijo.
Kdo je kriv za škodo na vozilu?
O tem, kdo je kriv za škodo na vozilu, če je bil vzrok poškodovano ali pa neprimerno označeno cestišče, smo se že pred časom pozanimali pri odvetniški družbi Čeferin. Takrat so nam pojasnili, da morajo biti ceste po zakonu o javnih cestah vzdrževane tako, da zagotavljajo varno uporabo vsem uporabnikom cest. V primeru nevzdrževane ceste pa tako za materialno kot tudi nematerialno škodo v nesreči odgovarjajo upravljalci cest.
"Najprej morajo oškodovanci ugotoviti, katera cestna služba je odgovorna za vzdrževanje, nato se ugotavlja, kaj je razlog, da cesta ni bila vzdrževana," pravi odvetnica ter poudarja, da voznik v primeru, da cestno podjetje ni redno opravljalo pregledov oziroma cesta ni bila primerno vzdrževana, ne bi smel odgovarjati za škodo.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.